HepiSorKategori: BeslenmeKedimin beslenmesi ile ilgili sıkıntı yaşıyorum
Profile photo ofnas_miraynas_miray 3 sene önce sordu

Merhabalar 1 yaşına yeni girmiş tekir erkek kedim var. Beslenmesi ile ilgili sıkıntı yaşıyorum. Şuan da 6.2 kg, bundan 3 ay önce kısırlaştorma işlemi yaptırdık ki o zaman 6.5 kilo idi. Steril ve light mama kullanıyorum. Fakat arkadaki beslenme tablosuna uyduğumda asla doymuyor, sürekli miyavlıyor ve huysuzluk çıkarıyor. Direnip yine de vermiyorum yemek, alışkanlık haline getirmesin diyerek ama 3 aydır davranışı değişmedi, kilo da oldukça az azaldı. Ztn önüne koyduğumuz an mama2 dakika da bitiyor. Sabah 30 akşam 30 gram mama veriyoruz. Öğlen de 20 gram yaş mama. Nerede hata yapıyoruz? Acaba kuru mamayı kaba baya koysak ve içinden ihtiyacı oldukça yese daha mı iyi olur? Böyle sanki uzın saatler boyunca aç kalıyor ve yemeği gördüğü an hepsini bitiriyor gibi geliyor.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Öncelikle beslenme takibi ve kilo kontrolü tek yönlü yaklaşarak çözülmesi zor bir durumdur. Kedinizin beslenme miktarı şu an ihtiyacı olan enerji ve alışkanlıklarıyla ilişkilidir. Eğer 6 kg bir kedi ise aylık hedefiniz 500-600 gram olmalı.

Aniden azalan yada ihtiyacından fazla kısılan mama miktarı ile beslenme düzenini ve kilo kontrolünü zorlaştıracaktır. Tavsiyem kedinizin günlük aktivitesini arttırmanız ve beslenmesini alıştığı miktardan azaltarak sürdürmek olacaktır. Özellikle aktif olduğu saatlerin sonrasında beslenmesini sağlayarak öğünleri düzenleyebilirsiniz. Serbest besleme dediğimiz kabın içinde sürekli mama durmasını ise tavsiye etmiyorum.

Sürecin devamında bizi bilgilendirebilirsiniz. Görüşmek üzere.

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?