HepiSorKategori: BeslenmeKedimiz 7 aylık british ve mama yemiyor
Niili 2 sene önce sordu

Merhabalar. Kedimiz 7 aylık british kedidir. Doğumundan sonra anne sütü sonrasında hiçbir şekilde mama türevlerini yememiştir. Veteriner tavsiyesiyle bu sorun o dönemde süt tozuyla çözülmüştür. Fakat şu anda kedi sadece yoğurt, peynir, marul vb ürünlerle beslenmek istiyor, aksi şekilde verilen hiçbir mamayı kabul etmiyor. Buna çözüm olarak sevdiği yiyeceklerle kuru/yaş mama çeşitlerinin hepsi karıştırılarak verilmiştir fakat çözüm olmamıştır. Suda eritme, ezme, karıştırma ve bilumum bir çok yöntem denendi fakat başarısız oldu. Kedimizi kuru ve/veya yaş mamaya alıştırmak istiyoruz ama denemelerimiz sonuçsuz kalıyor. Bunun için çözüm ve doğru yöntem nedir öğrenmek istiyoruz. Veterinerlere başvurduk ama karşılaşmadıkları bir durum olduğu için aç bırakma, zorlama gibi klasik yöntemler öneriyorlar. Kedi mamayı reddettiği gibi et ürünlerinin her çeşidini de reddediyor. Vejetaryen(?) özellikler gösteriyor. Bu konuda ciddi şekilde tavsiyeye ve yönlendirmeye ihtiyacımız var. Teşekkürler…

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kediler özellikle mama konusunda seçicidir ve beslenme konusunda standartları pek yoktur. Genellikle kediler mama seçiminde kıvama dikkat ederler. Alışkanlıkları da bu yönde değişkenlik gösterebilir. Şu an yemeyi sevdiği yiyecekler ile yaş mama hazırlayıp kıvam değişikliğini zamana yaymalısınız. İleride kuru mamaları ekleyerek kıvamı katılaştırıp geçişi deneyebilirsiniz. Bu süreç 4-6 aya kadar uzayabileceği için aceleci olmamanız gerekiyor.
 
Tavsiyem eğer varsa farklı markalar ve aromalarda mamaları da denemeniz. Yaş mamaları hafif ısıtarak aromasını ortaya çıkarabilirsiniz. Bununla birlikte aldığınız kuru mamanın oksijenle temasını olabildiğince azaltırsanız bayatlamasını geciktirir ve aromasını saklayabilirsiniz. Yine tavuk ve et sularını buz küpleri ile saklayarak bir süre geçiş olarak kullanabilir sonrasında kuru mama ile devam edebilirsiniz.

Kedinizin farklı aromalar ve lezzetlerde kuru mamalar ile yiyebileceğini düşünüyorum. Bunun dışında yaş mama zararlı değil ancak tam beslenme için yetersizdir diyebiliriz. İçeriği büyük oranda sudan oluşur ve sürekli beslenme için önerilmez. Ancak haftada 2-3 kutu yaş mamanın verilmesini öneriyoruz.
 
Bununla birlikte mamayı hafifçe mikrodalgada ısıtabilir aromalarının açığa çıkmasını sağlayabilirsiniz. Saklarken de hava almayan paketlerde saklamanız bayatlamasını önleyecektir. Et ve tavuk suyu hazırlayabilir kuru mamayı lezzetlendirebilirsiniz.
 
Görüşmek üzere.

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?