HepiSorKategori: BeslenmeKedimizi nasıl beslemeliyiz?
Gkcn 2 sene önce sordu

Merhaba
1) 18 eylul dogumlu british yavru kedimiz var
Gunluk 40 gr yemesi gerekiyormuş bu 1/8 ölçek mi demek. paketi inceledim ama acik bir bilgiye rastlamadim
2) mamasini ne kadar zaman da artirmaliyim ve sabah hepsini bir mi vermeliyim yada sabah aksam bolmeli miyim . 2 hafta once 1.1 kg dı
3) sadece royal yesil paket pediatrik mama yemeli 1 yasina kadar denildi. Cok zor bulunan bir mama petshopa sordum ilacli mama bu dedi
4) bazi alışkanlıklar edinmesi icin kullanılan egitim malzemeleri ise yariyor mu. Kedi otu spreyi kedi uzaklastirici falan
5) odul mamasina ne kadar büyüdüğünde baslanabilir
6) kumunu gunluk temizleyip haftada bir tamamen değiştiriyoruz yeterli midir
7) tüyleri ne zaman dokulmeye baslar henuz fark edilir bir dokulme yok
8) ilk aşısını 66 günlükken parazit ve karma 1 birlikte yaptilar 3 gun sonra kusmaya basladi ilaç kullandık gecti. Problem asi kaynakli olabilirmi
9) son olarak geceleri odamiza almiyoruz kapilar kapali yatiyoruz. Kedimize olumsuz etkisi olur mi

Biraz cok oldu sanirim
Destek olabilirseniz seviniriz

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Tabi ki merak ettiklerinizi çekinmeden sorabilirsiniz. 🙂 Sırayla cevaplamaya başlayayım.
 

  1. Hangi mamayı kullandığınız bize iletebilirseniz ne kadar vermeniz gerektiği konusunda yardımcı olabilirim. Mamaların içeriği ve enerji değerlerine göre porsiyonları değişiklik göstermektedir. 
  2. Kediler bu dönemde hızlı kilo alır ve gelişirler. Hafta hafta alacağı porsiyonu takip etmelisiniz. Büyüme hızına göre beslenme miktarını ayarlayabilirsiniz. Kediden kediye oldukça değişken bir durumdur.
  3. Şu an bir sağlık problemi yaşamıyorsanız farklı bir mamaya geçiş yapabilirsiniz. Genellikle mamaların kitten segmentleri yavru kediler için daha uygundur. Bahsettiğim gibi bir sağlık problemi yoksa geçiş yapabilirsiniz.
  4. Kedi otu ve spreyi kediye göre değişkenlik göstermekle birlikte genellikle işe yararlar. Ancak bu dönemde sizin de yaklaşımınız kedinizin davranışını belirleyecektir. Özellikle onu cezalandırmamanız ve doğruyu ödüllendirmeniz bir çok problemde önüne geçecektir. Tırmalama ve tuvaletini yapma durumlarında bölgeyi sirkeli su ile temizlemeli ve limon, okaliptüs, nane, portakal gibi keskin kokulu doğal yağları temizlik ürünlerine karıştırabilirsiniz. Bu ürünler kedileri uzak tutmakta etkilidir.
  5. Ödül mamasını çok aşırıya kaçmamak kaydıyla verebilirsiniz. Çok sık verdiğinizde kediniz kuru mama yemek istemeyebilir. Dozunda ve düzenli vermeniz daha doğru olacaktır. Bu dönemdeki bir kedi için haftada 1-2 kutu yaş mama verebilirsiniz. Yetişkin dönemde 3-4 kutuya kadar çıkabilirsiniz. 
  6. Tek bir kedi için genellikle haftalık rutin temizlik yeterlidir. Temizlikte kimyasal ürünler kullanmayıp sirkeli su karışımı kullanmanızı öneririm. Bazen bu kimyasallar tam olarak temizlenmediğinde kokusu kedileri rahatsız edebiliyor.
  7. Gençlik döneminden yetişkin döneme geçişte genellikle tüy yapısı da değişecektir. Bu takriben 6-9 ay aralığına gelebilir. Bu süreçte tüylerinin bakımını tüy uzunluğuna göre haftada 1-2 defa yapabilirsiniz.
  8. Genel öneri parazit tedavilerinden sonra aşılamaların başlamasıdır. Belki parazit tedavisi nedeniyle görülmüş olabilir. Hekiminizin yönlendirmelerini ve tedavilerini takip etmeniz faydalı olacaktır. 
  9. Kediniz bu dönemde siz ne sunarsanız bir süre sonra ona alışacaktır. Eğer odaya alırsanız yetişkin döneminde dışarıda tutmakta zorlanabilirsiniz. İleriye dönük davranmanız her zaman önerdiğim yol bu konuda.

 
Umarım ihtiyacınız olan bilgiyi sunabildik.
Görüşmek üzere 🙂
 

Toplam 4 kişiden 4 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?