HepiSorKategori: BakımKısır kedimi nasıl beslemeliyim?
Yunus 2 sene önce sordu

Merhaba,
9 aylık dişi kedimi yeni kısırlastırdım.
Nasıl beslenmeli
Kısırlastırılmıs kedi mamasına geçmek istiyorum ama kısırlastırılmıs kedi mamaları yetiskin olarak var yinede gecmeli miyim
Reflex yavru kedi maması ile besliyorum.
En son kısırlastırılmadan önce 3.2 kg tartıldı.
Vitamin vermelimiyim nasıl hareket etmeliyim
Simdiden tekkurler

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
Kedinizi bir süre daha yavru kedi maması ile beslemeye devam edebilirsiniz. Kısırlaştırılmış kedi mamaları ise genelde 1 yaşından sonra önerilir. Eğer bir sağlık problemi ve kilo problemi yoksa kontrollü bir şekilde mamanıza da devam edebilirsiniz. Kedilerin ihtiyacı olan vitamin ve mineraller mamaların içeriğinde bulunur. Bu yüzden eğer bir ihtiyacınız yoksa ek takviye kullanmayabilirsiniz. Düzenli olarak probiyotik ve uzun tüylü kediler için malt macunlar genellikle yeterli oluyor.
 
Ancak bu noktada kedi beslenmesi hakkında biraz bilgi vermem mama seçiminizde yardımcı olabilir.

Kediler katı etoburlardır ve vahşi doğada, beslenme gereksinimlerini karşılamak için sadece avlarına dayanan bir beslenme düzenine sahiptirler. Bu nedenle kedilerin beslenmesinde protein değerlerinin oldukça önemli olduğunu söyleyebilirim. Bu protein kaynakları da mamaların kalitesini asıl belirleyen içeriklerdir. 

Kediler için tabi ki kaliteli içeriğe sahip mamaları öneriyoruz. Bunun için mamanın içindekiler kısmına göz atabilirsiniz. İşlenmiş protein kaynakları, hayvansal olmayan protein kaynakları ve katkı maddelerinden kaçınmalısınız.  Genellikle mamaların fiyatını belirleyen unsurlar da yine içeriğin kalitesiyle doğru orantılıdır.
 
Mamalar içeriğine göre kategorilere ayrılır. Farklı fiyat aralığında farklı kalitede bulunmakla birlikte, mamanın içeriğini belirleyen asıl kriter kullanılan et kaynaklarıdır. Üst segment mamalarda taze et ve işlenmemiş hayvansal ürünler kullanılırken, daha alt segmentteki mamalarda işlenmiş veya hidrolize proteinler, kemik ve et unu gibi alternatif besin kaynakları kullanılır.
 
Kedilerin etçil olduğunu göz önüne alırsak besinlerle aldıkları et kaynağının işlenmemiş ve doğal olmasını tavsiye ederiz. Bu noktada karar kedinizin damak tadı ve sizin karşılayabileceğiniz fiyat aralığına göre değişmektedir. Mamaların içeriklerini ve fiyatlarını kıyasladığınızda bahsettiğim noktaları siz de fark edebilirsiniz.
 
Tahıl içeren ve tahılsız kuru kedi mamalarını kıyaslarken mamaların ana protein ve karbonhidrat kaynaklarını karşılaştırmak önemlidir.
 

  • Kısırlaştırılmış kediler için üretilen mamalarda genellikle kalori oranı düşürülür. Ancak bu durum her kısır kedi maması daha düşük kaloriye sahip demek değildir.
  • Tahılsız mamalarda da bitki kaynaklı içerikler (bezelye, kızılcık, patates ve havuç) kullanılabiliyor. 
  • Tahıl içeren diyetlerde en yaygın bitkisel kaynaklı içerikler pirinç, keten, kızılcık ve yulaftır

 
Tahıl içermeyen diyetlerin alerjisi olan kediler için iyi bir seçenekler olduğu konusu tartışılıyor. Eğer kedinizin bildiğiniz bir tahıl alerjisi yoksa tahılsız mamaları kullanmayabilirsiniz. Eğer kediniz aktif ve kilo problemi yaşamıyorsa tahılsız mamaların içerdiği enerjiyi yakacaktır. Bu konuda seçiminizi etkileyecek unsur içeriğin kalitesi olmalı. Özetle bu kararı verirken mamaları kıyaslamanız yeterli olacaktır 
 
Görüşmek üzere

Toplam 2 kişiden 2 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?