HepiSorKategori: BeslenmeKısırlaştırılan kedime hangi mamayı vermeliyim?
Misafir 2 sene önce sordu

Ben dişi kedimi kısırlaştırdım,şu an bölgesel tüy dökülmelerine rastlıyorum.Tahminim mama nın besleyici özelliği olmadığı yönünde.Sizden ricam bana kaliteli,besleyici bir mama ismi yazarmısınız.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Mamalar içeriğine göre kategorilere ayrılır. Farklı fiyat aralığında farklı kalitede bulunmakla birlikte, mamanın içeriğini belirleyen asıl kriter kullanılan et kaynaklarıdır. Üst segment mamalarda taze et ve işlenmemiş hayvansal ürünler kullanılırken, daha alt segmentteki mamalarda işlenmiş veya hidrolize proteinler, kemik ve et unu gibi alternatif besin kaynakları kullanılır.
 
Kedilerin etçil olduğunu göz önüne alırsak besinlerle aldıkları et kaynağının işlenmemiş ve doğal olmasını tavsiye ederiz. Bu noktada karar kedinizin damak tadı ve sizin karşılayabileceğiniz fiyat aralığına göre değişmektedir. Mamaların içeriklerini ve fiyatlarını kıyasladığınızda bahsettiğim noktaları siz de fark edebilirsiniz.
  

  • Kısırlaştırılmış kediler için üretilen mamalarda genellikle kalori oranı düşürülür. Ancak bu durum her kısır kedi maması daha düşük kaloriye sahip demek değildir.
  • Tahılsız mamalarda da bitki kaynaklı içerikler (bezelye, kızılcık, patates ve havuç) kullanılabiliyor. 
  • Tahıl içeren diyetlerde en yaygın bitkisel kaynaklı içerikler pirinç, keten, kızılcık ve yulaftır

 
Tahıl içermeyen diyetlerin alerjisi olan kediler için iyi bir seçenekler olduğu konusu tartışılıyor. Eğer kedinizin bildiğiniz bir tahıl alerjisi yoksa tahılsız mamaları kullanmayabilirsiniz. Eğer kediniz aktif ve kilo problemi yaşamıyorsa tahılsız mamaların içerdiği enerjiyi yakacaktır. Bu konuda seçiminizi etkileyecek unsur içeriğin kalitesi olmalı. Özetle bu kararı verirken mamaları kıyaslamanız yeterli olacaktır 🙂
 
 

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?