HepiSorKategori: BeslenmeKöpeğimin idrar yollarında kristallenme görüldü. Nasıl beslemeliyim?
Keskin 2 sene önce sordu

Merhaba, bir buçuk ay önce köpeğimin idrar kesesindeki kristallenme oluşumu sonucu, kanlı idrar yapmaya başladı, ve veterinerimiz tedavi altına aldı ilaç ve mama takviyesiyle çok şükür ki ameliyata gerek kalmadan ilaçlar işe yaradığı için bu şekilde hallettik. Fakat uzun bir süre Hill’s markasının tedavi edici bir mamasını yemek durumunda olduğunu söyledi, mamanın fiyatı biraz yüksek, fotoğrafta paylaştığım mamanın fonksiyonlarına yakın ve fiyat olarak biraz daha uygun bir mama öneriniz, bilginiz var mı??
Şimdiden teşekkürler:)

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle geçmiş olsun. İdrar yolu problemleri maalesef belirti verdiği dönemde ilerlemiş olabildiği için tedavinin de uzun soluklu takip edilmesi gerekiyor. Genel olarak idrar yolu enfeksiyonlarına ve tıkanıklıklarda önerilen çözüm semptomların tedavi edilmesinin yanında sıvı alımının ve atımının arttırılmasıdır. Bölgedeki enfeksiyon bir taraftan antibiyotik ve ek takviyeler ile tedavi edilmeye başlanırken diğer taraftan uygun beslenme düzeni ile sürecin kısaltılması amaçlanır. Antibiyotik tedavisinde temel amaç bölgedeki problemi giderirken yeni enfeksiyonların oluşumunu önlemektir.
 

İdrarın pH’sının istenen düzeye gelmesiyle taş oluşumunun önüne geçilebilir. Bu amaçla uygun beslenme ve takviyeler sağlanmalıdır. Bahsettiğiniz mama ise reçeteli mama olarak adlandırdığımız sadece veteriner kliniklerinde bulunan ve tedaviye destek amaçlı kullanılan mamalardandır. Standart mamalar ile bu tarz mamaların sağladığı desteği sağlamanız mümkün olmayacaktır. Farklı markaların idrar yolları problemlerine özel mamalarını bu mama ile kıyaslayabilirsiniz. Ancak içeriğin düzenlenmiş olması gerektiğinden yine bu segmentteki mamaları değerlendirmenizi öneririm.
 
Köpeğinizin belirlenen tedavisinin yanı sıra bolca su içmesini öneriyorum. Özellikle üriner yaş mamaları kullanabilirsiniz. Ayrıca yaş mamaları köpeğinizin içeceği son noktaya kadar sulandırmanızı öneririm. Sıvı alımının azalması taş oluşumunu arttıracağı gibi iyileşmeyi de geciktirecektir.  Bolca yaş mama takviyesi ile yeni taş oluşumunun önüne geçebilirsiniz
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?