HepiSorKategori: Beslenmemerhaba 4yaşlarında dişi bir kedimiz var geçtiğimi..
didem 3 sene önce sordu

merhaba 4 yaşlarında dişi bir kedimiz var geçtiğimiz günlerde bir anda rahatsızlandı ateş 3 gün suren iştahsızlık vet. götürdük bağışıklık sistemi zayıf düşmüş 21 günlük antibiyotik ve iştah açıcı şurup verdi.kullandığım mamayı değiştirmemi besleyici özelliği olmadığını söyledi almamı söylediği mamaların kilosu 30 tl civarında micho mama kullanıyorum.sizin önerebileceğiniz bir mama var mıdır fiyatı bu kadar yüksek olmayan kedimin iyi beslenmesini istiyorum ama sokak canlarına da yardım ettiğim için bütçem yetersiz geliyor.mama besleyici olmadığı için hastalandıysa tekrar hastalanmasın istiyorum bundan korkuyorum

2 Yanıt
Metehan Çalıkuşu Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Mamanız açıldığı andan itibaren havayla temas etmeye başlar ve zamanla oksidasyona uğrayarak aromasını ve lezzetini kaybetmeye başlar. Bu da kedinizin zamanla daha isteksiz yemesi anlamına gelir. Özellikle 15 kiloluk mamayı 1 yıl boyunca vermenizi önermiyorum. Tavsiyem sizin gibi çevrenizdeki kedi sahipleri ile ortak yine bir 15kg mama almanız ve en fazla 2-3 ay sürecinde bitirmeniz.

Marka olarak olmasa da kediler için beslenme ihtiyacını tam olarak karşılayan, içeriğinde taze et bulunan ve tahılsız mamaları öneriyorum. Sitemizdeki bu standardı sağlayan bazı ürünler şunlar ;

https://hepipet.com/shop/kedi/kedi-mamalari/acana-pacifica-cat-balikli-tahilsiz-kedi-mamasi-18-kg/

https://hepipet.com/shop/kedi/kedi-mamalari/acana-ranchlands-cat-sigir-etli-tahilsiz-kedi-mamasi-18-kg/

https://hepipet.com/shop/kedi/kedi-mamalari/acana-wild-prairie-cat-tum-irk-ve-yasam-evreleri-tahilsiz-kedi-mamasi-18kg/

https://hepipet.com/shop/kedi/kedi-mamalari/nd-tahilsiz-yaban-domuz-elma-yetiskin-kedi-mamasi-1-5kg/

https://hepipet.com/shop/kedi/kedi-mamalari/orijen-six-fish-cat-6-balikli-tahilsiz-kedi-mamasi-18kg/

https://hepipet.com/shop/kedi/kedi-mamalari/orijen-fit-trim-fazla-kilolu-kediler-icin-tahilsiz-mama-18kg/

Doğan Yetim Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle geçmiş olsun. Bahsettiğiniz gibi mama fiyatları, içeriği ile doğrudan bağlantılıdır. Siz de incelediğinizde içindekiler bölümünde gerçek et kaynağının ne kadar az olduğunu, daha çok yan ürünlerin, farklı protein kaynaklarının kullanıldığını görebilirsiniz. Kediler etçil hayvanlardır ve beslenmelerinin protein ağırlıklı olması gereklidir. Beslenmenin kalitesini de çoğunlukla bu proteinin elde edildiği kaynakları belirler.
 
Bu durumu örneklemem gerekirse çoğu zaman dışarıda sağlıklı ve iyi bir yemek yemeniz , herhangi bir fast food zincirinde yemenizden daha maliyetlidir. Bu konuda tabi ki imkan dahilinde en iyiyi sağlamaya çalışıyorsunuz ancak dostunuz yaşlandıkça bu tarz problemlerin artarak devam edeceğini ve karşılacağınız tedavi masraflarını aklınızdan çıkarmamalısınız. 
 
Bahsettiğiniz iyi mama konusunda ise bir başka kedi sahibi ile ortaklaşarak iyi mamaların 10-12 kg gibi büyük paketlerini alarak dengeli beslenmesini sağlayabilirsiniz.
 
Aklınıza takılan her konuda tekrar bize ulaşabilirsiniz 🙂

didem 3 sene önce yanıtladı

marka olarak önerebileceğiniz kedi mamaları hangileridir.birde ben 15kıloluk mama alıyorum genelde.5lik 10luk pet şişelere dolduruyorum ağzı kapalı olarak muhafaza ediyorum bu şekilde ne kadar uzun taze kalır.yani bir kedi için neredeyse 15kiloluk mama 1yıllık mama ihtiyacına denk geliyor.1yıl bu şekilde taze kalabilirmi hava almadığı taktirde.

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?