HepiSorKategori: BeslenmeMerhaba,Tavsiye edebileceginiz kopek mamalari neler..
Profile photo ofburcuozdamarBurcu 3 sene önce sordu

Merhaba,

Tavsiye edebileceginiz kopek mamalari nelerdir? Kopek mamalarinda bayatlama ne hizda olmakta, maddi olarak daha uygun olan 12-15 kglik paketleri almak mantikli mi, 9 kg kucuk/orta irk bir kopek icin?

Tesekkurler,

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba Burcu,
 
Öncelikli önerimiz köpeğinizin dengeli ve kaliteli içeriklerle beslenmesi olacaktır. Mama seçiminde mama içeriklerini incelemeniz ve özellikle protein kaynaklarını kıyaslamanızı tavsiye ederim. Mamada bulunan işlenmiş ve hidrolize proteinler , bitkisel proteinler, kemik-balık unu içeriklerinin miktarı dostunuzun mamasının kalitesini doğrudan etkileyen kriterlerdir. 
 
Mama seçiminde çoğu zaman evcil hayvan sahipleri fiyat kıyaslaması yaparken içerik kıyaslamasını atlıyor. Farklı fiyat kategorisindeki farklı mamaları içerik olarak kıyasladığında iyi mamanın daha rahat anlaşılacağını düşünüyorum.
 
Özellikle 4-5 haftalık ölçüde mama alınması genel kuraldır. Mamanız pakedi açıldığı andan itibaren oksijen ile temas eder ve oksidasyon dediğimiz bozulma sürecine girer. Özellikle mamalardaki esansiyel yağlar oksidasyon sonrasında bayatlayacak ve acılaşacaktır. Dolayısıyla pakedin sonlarında dostunuzun ilk açıldığı andaki kadar istekli olmadığını gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca oksidasyona uğramış balık yağı dolaşım sistemi problemleri , kalp problemleri , kanser gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. 
 
Alacağınız mamanın daha uzun süre dayanması için bazı öneriler verebilirim;
 

  • Mamanızı plastik kaplarda saklamaktan ziyade bir kaç kullanımlık poşetlere koymanız her seferinde plastik kabın temizlenme ihtiyacını ortadan kaldıracaktır. 

 

  • Eğer dostunuz her zaman yediği kuru mamayı yemek istemiyorsa onu zorlamayın. 

 

  • Ayrıca mamanızı parçalara bölerek buzluğa koyabilir ve oksidasyonu yavaşlatabilirsiniz. Ancak bu yöntem yine de 1 aylık ihtiyacından fazla mama almanız için doğru bir çıkış noktası olmayacaktır 🙂

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?