HepiSorKategori: BeslenmeRottweiler köpeğimi nasıl beslemeliyim?
Profile photo ofbaranozturk06WeedfourtwentY 3 sene önce sordu

Merhabalar. Oncelikle 2 yasinda erkek 43 kg bir rottweiler sahibiyim adida Reks. Yavruluk doneminden sonra bu zamana kadar hep gunde 2 ogun besliyordum fakat cogu internet sitesinde 1 e dusurebilirsiniz yaziyor. Reksde son zamanlarda istahsizlik olmustu tek ogun denedim ve istahli yemeye basladi. Merka ettigim konu 2 ogun mu yoksa 1 ogun mu onerirsiniz ve neden? Birde eger 1 ogun verebilirsem gun icinde hangi zaman diliminde vermek dogru olur? Okula gittigim icin sabahlari erkenden evden cikiyorum aksama dogru geliyorum genelde. Aksam uzeri verebilirim verdikten sonra minimum kac saat sonra disari cikarmaliyim yani kac saatte mamayi diskiya sindirirler. Yardimci olursaniz cok sevinirim tesekkurler.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Köpeğinizin yetişkinlik döneminde , günde iki kez beslemeyi tavsiye ediyorum. Bu sayede midesini rahatsız edecek boyutta fazla yemeyecek ve gün içinde daha rahat hareket edecektir. Öğün saatlerini olabildiğince düzenli takip etmenizi öneririm. 
 
Yürüyüş konusunda ise eğer önce yemek verecekseniz yemekten sonra 1 saat beklemenizi öneriyorum. Öncesinde yürüyüş yaptıracaksanız da yürüyüş sonrası 30-45 dakika beklemeniz olası sindirim problemlerini önlemede etkili olacaktır. Özellikle büyük ırklarda bu tarz hatalarla sindirim sistemi doğrudan etkilenebiliyor.
 
Mamanın sindirilmesi ise içeriğine ve tahıl oranına bağlıdır. Et ağırlıklı ve düşük tahıllı mamalar daha hızlı sindirilirken , yüksek tahıl içeren mamalarda 6-8 saate kadar uzayabilir.
 
Geçmiş olsun
 

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?