HepiSorKategori: BeslenmeSokak köpek ve kedilerini nasıl besleyebilirim?
Cankat 2 sene önce sordu

Ben sokak köpek ve kedilerini besliyorum mamayla değil ya kalan yemeklerle yada annem genelde et suyuyla ekmeği karıştırıp veriyor ama köpekler genelde teki yiyor öbürleri kalıyor bunu ayrı küçük kaplar halinde paylaştırsam birbiriyle kavga etmezler dimi bide kuru mama gerekiyor mu

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Köpekler kurdukları sürü yapısı nedeniyle yiyecek paylaşımında bu hiyerarşiyi takip ederler. Dolayısıyla tek yemek kaynağında bu tür bir problem gözlemleyebilirsiniz. Her ne kadar doğal düzenlerinin bir parçası olsa da olabildiğince kavga etmelerini önlemeye çalışabilirsiniz.  
 
Bahsettiğiniz gibi farklı noktalara parçalara bölerek koymanız daha etkili olacaktır. Ev yemeğini ise önermiyoruz. İçerdiği baharatlar, yağ içerikleri, tuz gibi kedi köpeklere zararlı olabilecek içerikler nedeniyle beslenmeleri için uygun değildir. Onun yerine uygun fiyattaki bir mama kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. 
 
Ayrıca tamamı yenmediğinde kalan kısımda bakteri üremesi nedeniyle sindirim sistemleri için de risk yaratacaktır. Genelde çok aç olan sokak hayvanları bu tarz besin zehirlenmeleri yaşayabiliyorlar.
 
Görüşmek üzere

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?