HepiSorKategori: BeslenmeYavru kedi sahiplendim nasıl besleyebilirim?
muhammet keskin 3 sene önce sordu

Merhabalar,

Annesi vefat eden yavru sokak kedisi sahiplendim fakat henüz gözleri dahi yarı açık derecede ve yürüme de bile yavaş. Süt tavsiye edilmiyor. Ne ile besleme nasıl yapabilirim. ve Pirelerden nasıl uzaklaştırabilirim.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Yavru kedilerin en az 8-10 hafta anne sütü almasını öneriyoruz. Cat milk denen karışımları edinerek beslemeniz daha doğru olacaktır. İnek sütü içerdiği yüksek laktoz sebebiyle ishale ve sindirim problemlerine yol açabilir.
 
Ayrıca kabızlık durumunda bir an önce bir veteriner hekime muayene olmasında fayda var. Zaman kaybetmemeniz bu durumun ilerleyerek daha ciddi problemler yaşamasının önüne geçebilir. 2-3 saatte bir beslemenizi ve sonrasında tuvaletini ılık suya batırılmış pamuk ile poposuna masajla birlikte yaptırmanız gerekiyor. 
 
Kedinizi pire tarakları ile tarayabilirsiniz. Ayrıca pireler kaşıntı , döküntü gibi belirtilere sebep olabilir. 8 haftada önce pire ilaçlarını önermiyorum. Ancak kedinizin üzerindeki pireleri cımbız yardımıyla da alabilirsiniz. Sirkeli su karışımı ile de hafifçe tüylerini silebilirsiniz.
 
Görüşmek üzere

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?