HepiSorKategori: BeslenmeYavru köpeğim kuru mama yemiyor
Serdar 1 sene önce sordu

Yavru köpeğim kuru mama yemiyor
Kuru mama dışında ne verebilirim veya önerdiğiniz kuru mama var mı?

2 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 1 sene önce yanıtladı

Merhaba,

 

Öncelikle köpeğinizin beslenme alışkanlığı hakkında bilgi verir misiniz? Şu an kuru mama dışında ne ile besliyorsunuz? Köpeğinizin kuru mamaya geçiş döneminde yavaş bir süreç önerilir. Mamayı et suyu ile ıslatıp yumuşatmanız da bir yol olarak geçiş döneminde kullanılabilir.

HepiPet üzerinde bir mama markası hakkında yorum ve yönlendirme yapmamaya özen gösteriyoruz. Ancak kişisel olarak köpeklerin beslenmesinde protein, yağ ve lif değerlerinin önemli olduğunu söyleyebilirim. Bu besin kaynakları da mamaların kalitesini asıl belirleyen içeriklerdir.

Mamalar içeriğine göre kategorilere ayrılır. Farklı fiyat aralığında farklı kalitede bulunmakla birlikte, mamanın içeriğini belirleyen asıl kriter kullanılan içerik kaynaklarıdır. Üst segment mamalarda taze et ve işlenmemiş hayvansal ürünler kullanılırken, daha alt segmentteki mamalarda işlenmiş veya hidrolize proteinler, kemik ve et unu gibi alternatif besin kaynakları kullanılır.

Mamanın sindirilmesi ise içeriğine ve tahıl oranına bağlıdır. Köpekler için önerilen lif değeri %2.5-4.5 arasıdır. Aynı zamanda mama içeriğindeki protein oranının en az %10 olması istenir. Lif oranının ideal aralıkta olması kilo kontrolünün yanı sıra kan şekerinin düzenlenmesinde de etkilidir. Ancak yüksek orandaki lif oranı önemli besin içeriklerinin sindirimini azaltırken, dışkı kalitesini de etkiler.  Et ağırlıklı ve düşük tahıllı mamalar daha hızlı sindirilirken , yüksek tahıl içeren mamalarda sindirim 6-8 saate kadar uzayabilir.

Özetle doğru mamayı bulmak için içerik kıyaslamasını yapmanızı öneririm. Bazı mamaların daha lezzetli gelmesinin sebeplerinden biri de içerdiği yağ oranlarıdır. Bu yüzden iştahlı yemesi her zaman mamanın kalitesini göstermez. Sitemizde doğrudan bir mama önerisi vermektense siz evcil hayvan sahiplerini bilgilendirmeyi önemsiyoruz. Önemli olan sürekli devam edebileceğiniz bir mama ile başlamanızdır. Sürekli yapılan besin değişiklikleri sindirim sistemlerini olumsuz anlamda daha çok etkiler.

Görüşmek üzere 🙂

Serdar1234567 1 sene önce yanıtladı

3 aylık amerikan pitbul teriyer
Kuru mama yemiyor
Kemik kaynatıp veriyorum veya tavuk haşlayıp veriyorum hep verdiğim için zararlı olurmu

Buğra Öklen Veteriner Hekim 1 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kemik ve tavuk vermeniz dostunuzun dengeli beslenmesi için tek başına yeterli değildir. Köpekler kediler gibi zorunlu etçil olmadıkları için belli meyve ve sebzelerden de besinler almaya ihtiyaçları vardır. Dolayısıyla kuru mamayı başlangıçta et suyu ile karıştırarak vermeniz geçiş için iyi olabilir. 
 
Asla hazırladığınız yemek ile kuru mamayı aynı öğünde vermemenizi öneririm.

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?