HepiSorKategori: BeslenmeYeni doğan kedimin ağzının yarısında yarık var ve beslenemiyor
Simal Yanık 3 sene önce sordu

Yeni doğan kedimin ağzının yarısında yarık var hiçbir şekilde emmiyor. Diğer kardeşlerine göre çok küçük kaldı. Şırınga ile beslemeye çalışıyoruz ama pek işe yaramıyor. Veteriner büyük ihtimalle öleceğini söyledi. Bir şey yapabilir miyiz

ZdilaraS 9 ay önce yanıtladı

Kediniz nasıl oldu? Şu an da ben de aynı sorunu yaşıyorum

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Eğer damak kısmından bahsediyorsak bu durum doğuştan gerçekleşebilir ve fetal gelişim döneminde meydana gelen problemlerden ortaya çıkabilir. Özellikle kedi ve köpek yavrularında çene ve üst dudağı etkiler. Shih tzu, siyam kedisi gibi bazı ırklar bu probleme yatkındır. Ayrıca bu durum yeni doğan kedinin beslenmesini engeller ve sıvıların burun boşluğuna girmesine neden olur.

Bu durum sonucunda aspirasyon ve boğulma gibi ciddi tehlikelere yol açabilir. Besleme sırasında öğürme, kusma gibi belirtiler gözlenebilir. Operasyonun gerektiği bir durumdur ve yapılamazsa ölümle sonuçlanabilir. Ancak çok küçük yavrularda anestezi riskinden dolayı bir süre büyümesi desteklenmelidir. Özellikle beslenme ve yoğun bir bakım ile operasyona uygun büyüklüğe gelmesi sağlanmalıdır.

Bu konuda uzman bir veteriner hekime danışmalı ve muayenenin ardından belirttiği şekilde yol izlemelisiniz. Ciddi bir durum ancak iyileşme ihtimali için vakit kaybetmeden hekiminize görünmelisiniz.

Geçmiş olsun.

Toplam 7 kişiden 6 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?