HepiSorKategori: Davranış1.5 yaşındaki kedim sadece beni ısırıyor
Pınar 3 sene önce sordu

Merhaba, kedim 1 buçuk yaşında ve kısırlaştırılmış değil. Onunla her zaman aramızda özel bir bağ var ailedeki herkesin yanı sıra. Onu bulduğumda kalçası kırıktı, ameliyat oldu. Bugünlerde sık sık bana ince bir ses ile miyavlayıp elime atlayıp ısırıyor. Ben onunla ilgilensem de ilgilenmesem de. Evde herkes onunla oynuyor seviyor her zaman. Yani ilgisizlik sorunumuz yok. Artık gittikçe ısırmanın şiddetini artırmaya başladı ve bunu evde sadece bana yapıyor. Neden yapıyor olabilir? ve ne yapmalıyım?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Özellikle kediler gelişme döneminde kazandıkları oyun alışkanlıklarını devam ettirebiliyorlar. Eğer yavruyken çok fazla el ve ayağınızla oynamasına izin verdiyseniz muhtemelen hala oyun olarak görüyor ve bu yüzden devam ediyor. 
 
Kediler 2.5-3 aylık döneme kadar sosyalizasyon dediğimiz kardeşleri ile oyun ve öğrenme yetilerini kazanırlar. Bu süreçte ısırmamaları gerektiğini kardeşlerinin ve annenin tepkisi ile ölçerek öğrenirler. Eğer siz elinizle oynattıysanız bu davranışın değiştirilmesi için bazı öneriler sunabilirim.
 

  • Kedi oltası dediğimiz oyuncaklar ile oyun oynama alışkanlığı kazandırabilirsiniz
  • Kesinlikle el ve ayağınıza saldırdığında ilginizi kesip tamamen başka bir yere odaklanın
  • Oyun oynamaya başladığınızda oltayı bırakıp size doğru davrandığı anda iletişiminizi kesin
  • Her seferinde bunu sabır ve ısrarla devam ettirin. Bir süre sonra değişimi göreceksiniz.
  • Eğer yeterli sosyalleşme süreci geçirmediyse bu tarz anksiyete ve tedirginlik durumlarını gözleyebiliyoruz. 
  • Bu konuda sakinleşmesini sağlayan catnip dediğimiz kedi nanesi içeren oyuncakları kullanabilir ya da evinizde saksıya cat nip tohumu ekebilirsiniz. Haftada 3-4 defa yaprak kopararak mutlu olmasını sağlayabilirsiniz.

 
Gözlemlerinizi bize de bildirmeyi unutmayın. Görüşmek üzere 🙂

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?