HepiSorKategori: Davranış1.5 yaşındaki kedimi çiftleştirmek istiyorum
Akdeniz 2 sene önce sordu

Merhaba,
1.5 yaşındaki kedimi ilk kez çiftleştirmek için eve bir erkek kedi aldım. Erkek kedi bugün eve geldi. Kedim biraz agresif bir kedi ve erkek kediye tıslıyor. Erkek kedi daha önce 3-4 defa çiftleştirilmiş. Kedim erkek kedi tuvalete girdiğinde onu dövüyor. Erkek kedi ona yaklaşmaya çalıştığında benim kedim yine tıslıyor ve ona pati atıyor. Zaman içerisinde birbirlerine alışacaklar mıdır? Ayrıca erkek kedi eve geldiğinden beri yaklaşık 7-8 saatti kedim yemek yemiyor, su içmiyor ve tuvalete girmiyor. Erkek kedi onun tuvaletine giriyor, acaba bu yüzden mi tuvalete girmiyor? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Zeynep Akdeniz

2 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Genel öneri dişi kedinin erkeğin evine alınmasıdır. Dişi kediler alanları konusunda daha korumacı olabileceği için bahsettiğiniz durumların oluşma ihtimali daha yüksektir. 
 
Kedilerin kendi aralarındaki bu paylaşım ve üstünlük çiftleşmeleri için olumsuz bir etki yaratacaktır. Yine aynı mama kabı ve tuvaletin kullanılması da evdeki kedinizin stres yaşamasına neden olacaktır. Bir süre daha gözlemleyip herhangi bir yakınlaşma yada alışma görmezseniz daha sonra tekrar denemenizi önereceğim.
 
Görüşmek üzere

Zeynepsofi 2 sene önce yanıtladı

Tekrar merhaba, öncelikle tavsiyeniz için teşekkürler, ilk 1.5 gün biraz sıkıntılı ve tıslamalı geçti. Ancak sonra kedim erkek kedinin önünde yuvarlanmaya, kur yapmaya başladı. Erkek kedi eve ilk geldiğinden hep kedimin etrafındaydı ama korktuğu için kedimin bu hareketlerine karşılık vermiyor. Genel gözlemim ikisinin de birbirine alıştığı yönünde. Kedim bu tür hareketlere devam ederse sizce erkek kedi yakınlaşacak mıdır?

Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Bu tür kur davranışları devam edecektir. Erkek kedi de muhtemelen yakınlaşacaktır. Gözlemlemeye devam edin ancak birbirlerine saldırma gibi davranışlar görürseniz ayırmanızı öneririm. Özellikle yakınlaşma sürecinde birbirlerine zarar verebilme ihtimalleri vardır. 

Zeynepsofi 2 sene önce yanıtladı

Teşekkür ederim.

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?