HepiSorKategori: Davranış1 buçuk yaşında köpeğim var. Gezdirdiğimde erkek köpeklerle kavga ediyor
Ayşenur Çopur 3 sene önce sordu

1 buçuk yaşında köpeğim var. Gezdirdiğimde erkek köpeklerle kavga ediyor. Kısırlaştırırsam bu sorun geçer mi?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Köpeğinizin gezdirirken diğer köpeklerle iletişiminin durumu biraz da sizin çekincelerinize bağlı gelişir. Eğer siz gezdirme sırasında tedirgin ve korku hislerini taşıyorsanız bu muhtemelen köpeğinize de yansıyor. Dolayısıyla bu noktada adım adım ilerlemeniz gerekiyor. 
 
Öncelikle iyi anlaştığı köpekler ile sosyalleşebilmesi ve oyun oynayabilmesine izin verebilirsiniz. Bu aynı zamanda sizi de rahatlatacaktır. Yine çevredeki köpeklerin yakınlaşma çabalarında sizin hisleriniz köpeğinizin korumacı bir hale bürünmesine sebep olabilir. Bu şekilde yaklaştıklarında ani hamleler ve tasmasından çekme gibi davranışlar tetikleyici olabilir. 
 
Aynı zamanda yürüyüş sırasındaki gerginliğiniz ve ses tonunuz da dostunuz için karmaşık hale gelebilir. Unutmayın köpeğiniz yürüyüşe hem psikolojik hem fizyolojik olarak ihtiyaçlarını gidermek için çıkıyor. Sizin de bu konuda rahatlamanız ve köpeğinizin tanıdığınız başka köpeklerle sosyalleştirilmesi faydalı olabilir.
 
Bir diğer taraftan kısırlaştırma tek başına bu tarz problemleri çözmez. Ancak bazı davranışlarda daha da sakinleşecektir. Kısırlaştırmayı bir davranış problemi çözümü olarak değil sağlığı açısından öneriyoruz. Yine de dostunuzu yavru almak gibi bir isteğiniz yoksa kısırlaştırmanızı öneriyorum.
 
Görüşmek üzere

Aysenurcpr 2 sene önce yanıtladı

Aslında kendi köpeğimden çok diğer köpeklerin saldırılarından korunmak istiyorum yanlış ifade etmişim kendimi benim köpeğim diğer köpeklerin davranışına göre tepki veriyor o yüzden kısırlaştırırsam diğer köpeklerin kavga için yaklaşmasını engeller mi?

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?