HepiSorKategori: Davranış1 yaşında dişi golden köpeğim var sürekli üzerime atlıyor
gizem güler 2 sene önce sordu

1 yaşında dişi golden köpeğim var sürekli üzerime atlayıp ollarımı ısırıyor liderlik konusunda çok şey araştırdım uyguladım ama asla uygulamıyor çok saldırgan bir günü bir gününü tutmuyor dişi olmasına rağmen sürekli bacaklarıma yapışıyor kızgınlık döneminde de değil ailede en çok bu hareketi bana yapıyor nedeni nedir ne yapmam gerekir?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Bahsettiğiniz davranış bir çok köpekte görülen normal kabul edilebilecek bir davranıştır. Ancak bu davranışın devamlı olması durumunda bir sorun olarak değerlendirilebilir. Köpeklerin kısırlaştırılmasının genellikle bu davranışı azaltacağı biliniyor. Uzun süredir devam eden bir alışkanlık haline gelmeden önlemler alınması gerekecektir. Özellikle daha fazla aktivite ve enerji harcamasının sağlanmasının yanı sıra itaat eğitimi ile önlenebilmektedir. Ayrıca zeka gelişimini destekleyen oyuncakları denemenizi öneriyorum.
Bu davranışın artan heyecan seviyelerine bağlı olabileceğine dayanarak heyecanlandığı anlarda dizginlemeyi öğrenmeniz gerekiyor. 

Davranışın nasıl durdurulacağını anlamaya çalışırken, sorunun ne zamanlarda olduğunu görmek için izleyerek davranışa neyin neden olduğunu bulmanız gerekiyor. Sonrasında ise bu durum köpek tarafından kabul edilebilir bir yönlendirme ile çözülebilir.
Görüşmek üzere

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?