HepiSorKategori: Davranış1 yaşında erkek kedimi kısırlaştırmadım. Çok hareketli.
Miraç 3 sene önce sordu

Merhaba kedim 1 yaşında erkek kısırlaştırmadım. Bazen çok hızlı bi şekilde oradan oraya koşup kuyruk tarafını yalıyor. Nedeni ne olabilir?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kediniz aktif bir döneminde ve muhtemelen bununla birlikte kızgınlığa giriyor. Bu dönemde daha fazla hareket ederler ve özellikle geceleri çok aktiftirler. 
 

  • Kızgınlık döneminde bu belirtileri hafifletmek için daha fazla egzersiz ve oyuna teşvik ederek dostunuzun yorulmasını sağlayabilirsiniz.
  • Ayrıca pencere ve balkon gibi alanlardan dişi kedileri görmesini engelleyebilirsiniz.
  • Bazı durumlarda sıcak su torbaları belirtilerin kontrol altında tutulmasında fayda sağlayabiliyor.
  • Kedinizin kumunu temiz tutmanız önemlidir, bu süreçte koku işaretlemesi tetikleyici olabiliyor.
  • Ayrıca bitkisel bir çözüm olarak kedi nanesi kullanabilirsiniz. Farklı şekillerde kullanılabilen kedi nanesi kedilerin davranış kontrolünde etkili olabiliyor.

 
Kısırlaştırma için çeşitli görüşler olsa da son araştırmalarda erken dönemde yapılmasının faydası olduğu görüldü. Kızgınlık sonrasında yaptırmanızda bir sakınca bulunmuyor. Gereken kan tahlilleri ve muayene ardından dostunuzun operasyonu gerçekleştirilebilir. Kısırlaştırma sonrası bahsettiğiniz kükreme davranışı da azalacaktır 
Bunun yanında eğer enerjisini atabileceği lazer ve çeşitli oyuncaklar alırsanız bu anlamda sizi rahatlatacaktır. Merak ettiğiniz diğer konuları da bize iletebilirsiniz bu süreçte.
 
Görüşmek üzere

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?