HepiSorKategori: Davranış1 yaşında siyam kedim var. Kısırlaştırmalı mıyım?
mttutkusu 3 sene önce sordu

Merhaba 1 yaşında siyam kedim var. 1 buçuk aydır benimle henüz kızgınlık dönemine girmedi. Kısırlaştırmayı düşünmüyorum. Kızgınlık dönemin de koku bırakmamasi için ne yapabilirim çiftlestikten sonra kızgınlığı hemen geçiyor mu? Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz bir hekim olarak

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Bu sürecin başladıktan sonra sürekli döngü halinde devam edeceğini ve çeşitli dış etkenler ile tetiklenebileceğini belirtmeliyim. Çözüm ise kedinizin kısırlaştırılmasıdır Kedinizin kısırlaştırılması için öncelikle kızgınlığın tamamen geçmiş olması gerekir.Bu doğal bir süreçtir ve davranışlarını tam anlamıyla kontrol altında tutmak mümkün değildir. Ancak bu konuda yarar sağlayabilecek bazı öneriler sunabiliriz.
 

  • Kızgınlık döneminde bu belirtileri hafifletmek için daha fazla egzersiz ve oyuna teşvik ederek dostunuzun yorulmasını sağlayabilirsiniz.
  • Ayrıca pencere ve balkon gibi alanlardan diğer kedileri görmesini engelleyebilirsiniz.
  • Bazı durumlarda sıcak su torbaları belirtilerin kontrol altında tutulmasında fayda sağlayabiliyor.
  • Kedinizin kumunu temiz tutmanız önemlidir, bu süreçte koku işaretlemesi tetikleyici olabiliyor.
  • Ayrıca bitkisel bir çözüm olarak kedi nanesi kullanabilirsiniz. Farklı şekillerde kullanılabilen kedi nanesi kedilerin davranış kontrolünde etkili olabiliyor.

 
Kısırlaştırma için çeşitli görüşler olsa da son araştırmalarda erken dönemde yapılmasının faydası olduğu görüldü. Ayrıca kızgınlığa girmeden yapılan operasyonların sonrasında kızgınlık davranışlarının kısırlaşma sonrasında da görülme oranının düştüğü araştırma sonucuyla kanıtlanmıştı. Tabi ki kızgınlık sonrasında da yaptırmanızda bir sakınca bulunmuyor. Gereken kan tahlilleri ve muayene ardından dostunuzun operasyonu gerçekleştirilebilir. 
 
Görüşmek üzere 🙂

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?