HepiSorKategori: Bakım10 aylık dişi kedimiz çok hareketli evdeki her şeyi kırmaya başladı
tarcinarif 2 sene önce sordu

Merhaba. 10 aylık dişi kedimiz çok hareketli evdeki her şeyi kırmaya başladı. Tabak,çerçeve gibi. Bu davranışını azaltmak için neler yapılabilir?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,

 

Kediler genellikle gündüz saatlerini uyuyarak yada dinlenerek geçirirler. Geceleri ise aktif dönemleridir. Tıpkı diğer kedigiller gibi özellikle gece ve sabaha karşı artan bir aktivite düzenleri vardır. Eğer akşam saatlerinde bu davranışlar görülüyorsa enerjisini siz yatmadan önce atmasını sağlayacak koşturmalı oyunlar oynayabilirsiniz.

 

Bununla birlikte kediniz kızgınlığa da girmiş olabilir. Bu sebeple miyavlama, geceleri uyutmama gibi durumlar da yaşayabilirsiniz. Bu sürecin sürekli döngü halinde devam edeceğini ve çeşitli dış etkenler ile tetiklenebileceğini belirtmeliyim.

Çözüm ise kedinizin kısırlaştırılmasıdır Kedinizin kısırlaştırılması için öncelikle kızgınlığın tamamen geçmiş olması gerekir.Bu doğal bir süreçtir ve davranışlarını tam anlamıyla kontrol altında tutmak mümkün değildir. Ancak bu konuda yarar sağlayabilecek bazı öneriler sunabiliriz.

  • Kızgınlık döneminde bu belirtileri hafifletmek için daha fazla egzersiz ve oyuna teşvik ederek dostunuzun yorulmasını sağlayabilirsiniz.
  • Ayrıca pencere ve balkon gibi alanlardan diğer kedileri görmesini engelleyebilirsiniz.
  • Bazı durumlarda sıcak su torbaları belirtilerin kontrol altında tutulmasında fayda sağlayabiliyor.
  • Kedinizin kumunu temiz tutmanız önemlidir, bu süreçte koku işaretlemesi tetikleyici olabiliyor.
  • Ayrıca bitkisel bir çözüm olarak kedi nanesi kullanabilirsiniz. Farklı şekillerde kullanılabilen kedi nanesi kedilerin davranış kontrolünde etkili olabiliyor.

Kısırlaştırma için çeşitli görüşler olsa da son araştırmalarda erken dönemde yapılmasının faydası olduğu görüldü. Kızgınlık sonrasında yaptırmanızda bir sakınca bulunmuyor. Gereken kan tahlilleri ve muayene ardından dostunuzun operasyonu gerçekleştirilebilir.
Görüşmek üzere

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?