HepiSorKategori: Davranış2 aylık kedim ısırıyor ve saldırıyor
Zehra 3 sene önce sordu

Yaklaşık 2 aylık sokaktan sahiplendigim bir kedim var. Yeme sorunları sevdirmeme gibi sorunlarımız da var. Ancak şimdi daha karmaşık bir sorunumuz daha oldu. Yaninda durmazsam ya da ona bakmazsam yanıma çıkmaya çalışıyor. Ağlar gibi bir ses çıkartıyor. Yanıma geldiğinde ise hiç yüz vermiyor ve hatta elimden korkup kaçıyor. Elimi düşmanı olarak algılıyor bazen. Kulaklarını geri itip ters ters bakarak yürüyerek geliyor. Ani ve öfkeli hareketler yapıyor. Birkaç kere bu yüzden ben de ona anı hareket yaptım ve çok pişman oldum. Yapma sebebim ise koltukta otururken sıcak çay içiyordum. Kedim odada yoktu ama aniden elime saldırdı ve çay üzerime döküldü. Güzelce yandım ve o an tepki verdim. Diğer bir sebep ise aramızda daha güzel bağlar olsun diye avucumda ödül maması veriyordum ve bir an değişik sesler çıkartıp daha sert yemeye başladı. Galiba yiyeceği alacağım sandı ve dişlerini elime geçirip hirladi. O zaman da korkuyla anı tepki verdim.
Şimdi bile dibime gelip uyuyor ama neden anlamsız hareketler yaptığını elimi ısırdığını anlamıyorum. Ne yapmalıyım?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
2 Aylık bir kedi henüz sosyalizasyon dönemini bitirmediği için bu dönemde yaşadığı tepkiler ileri dönemdeki davranışlarını belirleyici olacaktır. Özellikle size yakın olmaya ve muhtemelen annesi gibi davranmaya çalışıyor bahsettiğiniz üzere. Gayet normal bir durum ancak tolere edebilmeniz mümkün.
 
Eğer imkanınız varsa eve 2.kediyi almanızı öneriyorum. Bunun dışında diğer önerileri benzer problemi yaşayan üyemize iletmiştim. Göz atabilirsiniz.
 
https://hepipet.com/hepipedia/davranis/kedim-cok-agresif/
 
Geçmiş olsun
 

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?