HepiSorKategori: Davranış2 aylık kedim tuvaletini kumun dışına yapıyor.
Eralp 12 ay önce sordu

Öncelikle merhabalar. Kedim 2 aylık bir british 6 gün önce sahiplendik ve şu ana kadar herşeye alıştı ve uyum sağladı ama tek bi sorunum var çok sık tuvalet yapma ihtiyacı duyuyor ve çok çok az bi miktarda yapıyor sanki bunu kendine huy edinmiş gibi ve bazen kumun yerini bilmesine rağmen koltuğa yapıyor aynı az miktarda. Bu konu hakkında ne yapabilirim? Daha küçük ve üstünde böyle bi huy kalmasını istemiyorum.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 12 ay önce yanıtladı

Merhaba,

 

Henüz tuvalet alışkanlığını tam olarak kazanmış yavrularda koku tetikleyicidir. Eğer temizlik sırasında alkol bazlı temizleyiciler kullanırsanız bu kokunun sabitlenmesine neden olabilir. Bunun sonucunda kediniz bölgeyi tuvalet alanı olarak düşünecektir. Ayrıca kabın dışındaki idrarını kum kabına taşır ve kokunun kalmasını sağlamanız etkili olabilir.

Kum kabının düzenli temizlenmesi, yükseklik olarak çevrenin görülebilmesini sağlayacak seviyede olması, kapalı kaplardan olmaması gibi ek kriterlere de dikkat edebilirsiniz.

Bazen kum kabının bulunduğu bölge de kediler için rahatsız edici olabilir. Mama ve su kaplarından ayrı bir alanda durması önerilir.
Kedinizin kum kabına erişiminin rahat bir şekilde sağlanması, eğer kenarları yüksekte ise daha ulaşılabilir bir hale getirilmesi faydalı olabilir.
Unutmamanız gereken temel nokta ise kedinizin henüz çok erken bir dönemde olması. 2 aylık bir kedinin davranışlarının örnek vermek gerekirse 2 yaşında bir çocuğa göre kıyaslamanız gerekiyor. Kediniz tam olarak neyin doğru ve yanlış olduğunu öğrenme sürecinde. Annesiyle yeterli sosyal ilişkiyi kuramayan yavru kedilerde davranış problemleri görülebilmektedir. Sabırlı ve yapıcı yaklaşmanızı öneriyorum.

Bunun dışında davranışın yetişkinlik sürecinde devam etmesi halinde ise deneyebileceğiniz öneriler ;

  • Kum kabının sürekli temiz olması,
  • Tuvalet sıklığını takip etmeniz,
  • Su içme miktarını takip etmeniz,
  • Kedinizle daha fazla ilgilenmeniz ve oyunlar oynatmanız,
  • Temizlikte çamaşır suyu vb. ürünler kullanmanız da kokuyu sabitleyeceği için kullanmaktan kaçınmanız
  • Su – sirke karışımını temizlikte kullanabilirsiniz

Görüşmek üzere

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?