HepiSorKategori: Davranış2 dişi british kedim var, her yere tuvaletini yapıyor.
Pınar 3 sene önce sordu

Merhaba, 2 bucuk yaşında iki dişi british kedim var, bi tanesi bakmaya basladigimizdan beri yani 5 aylıktan beri ürkek, yine bize alıştı bu süre içinde sevdiriyor ama genel olarak çok fazla ürkek birkaç haftadır da evin her yerine tuvaletini bırakmaya başladı sabırlı davranıyorum evde olduğum zamanlarda hemen temizliyorum ama bir değil iki değil nedenini anlayamadım ne yapmam gerekir sizce?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kediler kendi karakterlerine göre davranış şekilleri çok değişken canlılardır. Özellikle yavru dönemde yeteri sosyalleşmeyi sağlamayan kedilerde ileri dönemde bu tarz tedirginlik problemleri görebiliyoruz.Ayrıca kedilerinizin arasında bir üstünlük davranışı da bu şekilde bir problem yaratabilir. Kedi sayınızdan 1 adet fazla kum kabı bulundurmanızı öneririm. Temizlerken de sirke ve su karışımıyla temizlemeniz bölgenin işaretlenmesini önleyecektir.
 
Eğer kısırlaştırılmadıysa çözüm için bir seçenek de kedilerinizin kısırlaştırılması olacaktır. Kısır kedilerde üstünlük davranışı ve bu tarz problemler daha az görülüyor. 
 
Görüşmek üzere.

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?