HepiSorKategori: Davranış2 kedim birbirine yeni alışıyor ancak su kabını deviriyorlar
Gizem 2 sene önce sordu

Merhaba arkadaşlar birşey sormak istiyorum iki kedim var ve bir tanesi sağır olduğu için oldukça sinirli ilk onu sahiplenmistim sonra ise digerini birbirlerine daha yeni yeni alısıyorlar belki 8-9 ay oldu size birsey sormak istiyorum sinirli olan kedim her su kabına su koyduğumda suyu döküyor bunu sürekli yapıyor ve patileri ıslanıyor bende otomatik su kabı aldım ağır olsun dökemesin diye ancak onada patilerini sokup etrafa saçıyor yine aynı şey oluyor ve şuanda 4 kaptan 2 kaba indirdim evde mama su kaplarını ancak ikisi de otomatik ne su bitiyor ne mama bunu yaptığımdan beri yani öyle düşünüyorum kedilerimden biri tuvalete yapmıyor tuvaletini kumu temiz bile olsa tuvaletinin önüne yapıyor. Yani sürekli suyu döktüğü için bu yönteme başvurdum çünkü hasta olmalarından korkuyorum kış ayındayız ancak neden bu hareketi yapıyor kendine ait kabı olduğunda da yapıyordu hatta sürekli döktüğü için okula gittiğim sıralarda susuz kalıyorlardı. Şuan neden hangisi yapıyorsa tuvaletin önüne yapıyor olabilir ilk defa yapıyor hangisi yapıyorsa kapların 2 tane olmasıyla alakası olabilir mi tepki mi gösteriyor? Sağır olan 1,5 diğeri 2 yaşında ikisi de dişi biri van biri ankara kedisi.

2 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
2 Kedinin yaşadığı bir ortamda kedilerin birbirlerine karşı üstünlük kurma çabaları normaldir. Bir süre sonra evin alfa kedisi belirlenir ve bir problem yaratmadan birlikte yaşamaya devam ederler. Ancak bu süreçte yemek ve su kaplarını ayrı odalarda birbirlerini ayırarak vermeniz işe yarayabilir. Özellikle kediler sadece kendilerine ait ayrı bir alanın olmasını isterler ve bu durumdan etkilenirler. 
 
Kendilerine ait odalarının belirlenmesi ve kendi kum kaplarının o bölgeye konmasını öneriyorum. Bununla birlikte evdeki kedi sayısından 1 adet fazla kum kabı konulması gereklidir. Bu odaların kapılarına kedi kapısı monte ederek kolayca giriş çıkışlarını sağlayabilirsiniz.
 

  • Kediniz tuvaletini kuma yaptığında onu ödüllendirebilirsiniz. Ayrıca tuvaletini başka bir yere yaptığında kumuna taşıyıp kokusunun orada kalmasını sağlayabilirsiniz.

 

  • Kedilerinizin kendilerine ait alanları olmasını sağlayın. Farklı odaları paylaştırın.Tuvalet kaplarını ayırın ve sayısını toplamda 3’e çıkarın.

 
Su kabı davranışı da doğal bir içgüdüden kaynaklı olabilir. Bazı kediler doğadaki su kaynaklarının derinliğini anlamak için patilerini kullanabilirler. Buna benzer bir davranış da eğer parlak bir su kabı kullanıyorsanız içgüdüsel olabilir. Bu konuda tavsiyem su kabının dibine mat renki bir cisim yerleştirmeniz veya mat renkli su kapları denemeniz. Otomatik su kapları bu anlamda işe yaramalı ancak denemeniz için önerim bu.
 
Görüşmek üzere

gizemincekas 2 sene önce yanıtladı

Kum konusunda anlaştılar anca sağır olan kedim asla su kabında bu hareketten vazgeçmiyor iki kapta olsa aynı. Ben ilk geldiginde çok iyi geldiğini söyledikleri için bir iki damla elma sirkesi koymustum suyuna ancak içmemişti ve sanırım o günden sonra başladı su kabını devirme vs bu arada otomatik su kabıyla baş edemiyorum bütün suyu dışarı attığı için her yer su oluyor ve su kabının içindeki su bitiyor ne yapabilirim?

Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Su kabınız parlak ve derinliği belli olmayacak şekilde mi ? Daha geniş zemine oturan su kapları devirmesini önleyebilir. Ancak bazı kediler suyla oynamayı sevdikleri için de bu davranışı gösterebilirler. Normal su kabınızın fotoğrafını atabilir misiniz?

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?