HepiSorKategori: Bakım2 kedim birbirlerine karşı agresifleşti
Dilanakgll 2 sene önce sordu

Merhabalar iki tane kedim var birisi 1,5 yaşında mustafamız diğeri ise 9 aylık olan mercanımız. Mercan evimizin üyesi olalı 5 ayı . Mercan artık ben abi oldum diyerek çiftleşme belirtileri gösteriyordu fakat başka kedileri yaklaştırmadıgı için kendine diğer kedim gibi kısırlaştırmak zorunda kaldık. Çok iyi anlaşan iki kedim mercanın dün kısırlaşmasıyla beraber mustafanın saldırganlığını başlattı. Sanki hiç mercanı tanımamış gibi saldırmaya çalışıyor içten gelen sinir sesleri .Bu sorun nasıl çözülecek bilemiyorum alt tarafı 7 saat ayrı kaldılar .Mercan onu sevmeye yalamaya başlıyor fakat mustafa buna izin vermiyor hemen saldırganlık başlıyor.Normalde kardeşi agladıgında peşinden koşan kedi şimdi ona karşı saldırgan ilk eve getirdigimiz günlere geri döndük .

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle geçmiş olsun. 2 Kedinin yaşadığı evlerde zaman zaman üstünlük davranışları görülebilir. Oyuncakları paylaşma ve mama konusunda problemler yaşanabilir. Tabi ki bu durum çoğu zaman geçicidir. Kısırlaştırma sonrası bu durumun başlaması ise ayrı kalmalarından ziyade klinikteki geçen zamanda üzerine sinen kokulardan dolayı olabiliyor. 
 
Operasyon sonrasında da bu kokular diğer kediniz tarafından alındığında aralarındaki ilişki sekteye uğrayabiliyor. Çevrenin de kokusu sindiği için farklı kedilerin de kokusunu alıyor olabilir. Bu durumda bir kaç gün beklemeniz durumun kendiliğinden çözülmesini sağlayacaktır. Ancak birbirlerine zarar verdiklerini düşünüyorsanız farklı odalara kapatarak bir süre karşılaşmalarına ara verebilirsiniz. 
 
Bu süreci hızlandıran bir diğer öneri de sirkeli su ile kedilerin silinmesi olabiliyor. Ayrıca ortak oynayacakları oyuncaklar ile kolaylaştırabilirsiniz. Bu önerileri denedikten ve bir süre gözlemledikten sonra bize tekrar ulaşabilirsiniz.
 
Görüşmek üzere 🙂

Toplam 1 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?