HepiSorKategori: Bakım2 kedimi traş ve aşılar için kliniğe götürdüm. Eve geldiklerinde çok garip davrandılar
Suzan 2 sene önce sordu

Merhaba.Bugün 2 kedimide traş ve aşılar için veterinere bıraktım uzun saat orda kaldılar.Erkek olan kedim daha önce 3 kez traş olmuştu dişi olan ise ilk kez.Eve geldiklerinde çok garip davrandılar sanki ilk kez gelmiş gibiydiler.Bir süre sonra dişi olan erkeğin yanından bile geçmesine izin vermedi çok şiddetli tıslayıp miyavlayıp sesler çıkarmaya başladı.Normaldede çok iyi anlaşamazlar ama bukadar değil.Bunun nedeni nedir acaba?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kediler özellikle yer değişiminden oldukça etkilenirler ve stres kaynağı olarak görülebilir. Ayrıca klinik ortamında üzerlerine sinen diğer hayvanlara ait kokular ve ilaç kokuları kedilerin birbirini yabancılamasına da sebep olabilir. Bu yüzden özellikle klinik ziyaretleri öncesi ve sonrası sürecin stresten uzak geçirilmesi için bir takım öneriler verebilirim.
 

  • Ziyaret öncesi doğal sakinleştirici takviyeler kullanabilir, klinik ziyaretinin olabilecek en az stresle geçmesini sağlayabilirsiniz.
  • Kedilerin kokularını birbirine bir havlu yardımıyla taşıyabilirsiniz.
  • Kokuların çıkarılması için sirkeli bez kullanabilirsiniz.

Bir süre sonra kendiliğinden düzelecektir ancak bu sürede birbirlerine zarar vermemeleri oldukça önemlidir. Dikkat ederek gözlem altında tutmanızı öneriyorum.
 
Geçmiş olsun

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?