HepiSorKategori: Davranış2. kediyi sahiplendim ve evde sürekli gerginlik var
sonbahar 2 sene önce sordu

2. kedi sahiplenme
6 gün önce 2. kediyi sahiplendim. Eve getirdim ve evdeki kedimle ayrı odalarda tuttum. İlk gün yanlışlıkla kapı altı boşluğından birbirlerini gördüler ve tıslayıp tüylerini kabarttılar. Daha sonra 6. gün ikisinide taşıma kafesine koyup karşılaştırdık ve 1 saat sonra kafeslerinden çıktılar ve saldırma poziyonundayken su ile ayırmaya çalıştık. Fakat yarım saat sonra birbirlerine girdiler. Yenı gelenin tek gözü görmüyor göz alınmamış ve yeni gelen kedinin gözü sulanmaya başladı ve psikolojisi çok kötü oldu. yeni gelen sindi ve çok korktu. odaları tekrar ayırdık. Fakat bundan sonrasında ne yapacağımı bilmiyorum. Tekrar karşılaştıramam yeni gelenin durumu hiç iyi değil

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kediler bu tarz karşılaşmalarda maalesef çok fazla strese girebiliyorlar. Zamanla anlaşabilme ihtimalleri yüksek olsa da başlangıçta bu şekilde travma yaşanması kötü bir durum olmuş. Şu an olabildiğince ayrı tutmanızı ve odalar arası eşyaları taşımayı denemenizi öneriyorum. 
 
Kediler kokulara oldukça hassas hayvanlardır. Her 2 kedinin kokusu birbirinin bulunduğu alana yavaş ve adım adım geldiğinde alışmaları kolaylaşabilir. Gözünün sulanması ise olası bir enfeksiyondan dolayı olabilir. Sokak kedilerinde bulunan bazı enfeksiyonlar stresli dönemlerde artış gösterebiliyor. Bir süre kedinizin sakin kalmasını ve iyi beslenmesini sağlamanızı öneriyorum. Tekrar bir karşılaşma için bir süre daha beklemelisiniz. 
 
Daha sonraki günlerde bir iyileşme olmazsa kediler için kullanılabilen doğal sakinleştiricileri veteriner hekiminize danışabilirsiniz. Özellikle dönemsel ve stresli geçebilecek süreçlerde takviye olarak doğal yağların etkisi faydalı olabiliyor.
 
Sizin sürecinizde benzer sorunla karşılaşan diğer hayvan sahibi üyelerimiz cevapladığımız soruya göz atabilir. 
https://hepipet.com/hepipedia/bakim/3-yaslarindaki-kedimin-yanina-baska-bir-kedi-geldi-ne-yapmaliyim/
 
Bizi tekrar bilgilendirmenizi bekliyoruz. Geçmiş olsun

sonbahar 2 sene önce yanıtladı

Yeni aldigim kedi 2 aylikken sahiplenilmis ve 4 yasina kadar evde yasamis bir kedi ve sokaga atilacagi icin aldim.

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?