HepiSorKategori: Davranış2 tane kedim var birbirleriyle anlaşamıyorlar.
Profile photo ofmelike_6553melike_6553 3 sene önce sordu

Merhaba. 2 tane kedim var ikisini de sokaktan aldım. Biri 4 buçuk yaşında dişi diğeri 1 yaşında erkek. 1 yaşında olanı yaklaşık 4 ay önce aldım. Ancak iki kedim hiç bir şekilde anlaşamıyorlar sürekli kavga ediyorlar. 4 buçuk yaşında olan kedim çok agresif yanına yaklaştırmıyor. Veterinere gittiğimiz zaman bile 4 kişi ancak baş ediyor. Bu durumda ikisini nasıl anlaştrabilirim ya da böyle bişey mümkün olur mu? Şimdiden teşekkür ederim.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

2 Kedinin yaşadığı bir ortamda birbirlerine karşı üstünlük kurma çabaları normaldir. Bir süre sonra evin alfa kedisi belirlenir ve bir problem yaratmadan birlikte yaşamaya devam ederler. Ancak yemek ve su kaplarını ayrı odalarda birbirlerini ayırarak vermeniz işe yarayabilir. Özellikle kediler sadece kendilerine ait ayrı bir alanın olmasını isterler ve bu durumdan etkilenirler. 
 
Kendilerine ait odalarının belirlenmesi ve kendi kum kaplarının o bölgeye konmasını öneriyorum. Bununla birlikte evdeki kedi sayısından 1 adet fazla kum kabı konulması gereklidir. Bu odaların kapılarına kedi kapısı monte ederek kolayca giriş çıkışlarını sağlayabilirsiniz.
 
Kedilerinizin kısırlaştırılması da üstünlük kurma konusunda bir nebze istenmeyen davranışları azaltacaktır. Beraber oynayabilecekleri bir oyun keşfedebilirsiniz. Ancak yaşları itibariyle 1 yaşındaki kedinizin daha aktif ve oyuncu olmasından dolayı bu konuda orta yolu bulmalısınız. Sakinleşmeleri için de kedi nanesi yetiştirebilir yada kedi nanesi içeren oyuncakları deneyebilirsiniz. Oyuncakları ise ortak alanda 2’sinin de erişebileceği bir ortamda bulundurmalısınız.
 
Ek olarak dişi kedinize karşı suçluluk duygusuyla daha fazla ilgilenmeniz de bu durumu tetikliyor olabilir. Aynı ortamda olduklarında ilginizi tek yöne çevirmeyin. 
 
Eğer bu çözümler de işe yaramazsa veteriner hekiminizle görüşebilir ve bu durumun değerlendirilmesini isteyebilirsiniz.
 
Görüşmek üzere 🙂 

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?