HepiSorKategori: Davranış2 yaşında Golden ve Labrador kırması bir köpeğim ısırıyor.
Profile photo ofsimgebulut97Simge Bulut 3 sene önce sordu

2 yaşında Golden ve Labrador kırması bir köpeğim var.Yaklaşık 3 haftadır çok hırçın istemediği bir şey yaptığında hırlıyor.Geceleri annemlerle uyumak istiyor yataktan indirmek isteyince hırlıyor havlıyor diş gösteriyor.Geçen hafta abimi ısırdı.Sonra kısırlaştırdık kafasında plastik var şu anda pzartesi annemi ısırdı bazen durup dururken hırlıyor şu anda pek temasa geçemiyoruz.Ne zaman hırlayacağı belli olmuyor ısırır diye de korkuyoruz.Psikolojik bir sıkıntısı var sanırım ona nasıl yardımcı olabiliriz,bir öneriniz var mı

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Sorununuz özellikle son 3 haftada bu yönde değiştiyse köpeğinizi huzursuz eden bir durum bulunuyor olabilir. Böyle ani davranış değişikliklerinin altında sağlık problemleri yatabiliyor. 
 
Sağlık problemlerinin yanı sıra korku ve tetikleyici bazı etkenler de agresyon problemine sebep olabilir. Enerjisini atacağı oyunlar ve bazı sevebileceği oyuncaklar ile stres ile baş edebilirsiniz. Bazen üstünlük kurma iç güdüsü ile böyle davranışlar sergileyebiliyorlar. Dolayısıyla sizin de evde üstün olduğunuzu hissettirecek çalışmalar yapabilirsiniz.
Özellikle tetikleyici nedeni bulmaya çalışmalısınız. Ayrıca bu konuda size yardımcı olacak 2 kitap önerebilirim. Köpeğinizin düşünme tarzını ve problemlerin kaynağını anlamanızda yardımı olacaktır. Bununla birlikte bir veteriner hekime görünebilirsiniz. Bazen sağlık problemleri ve ağrı hissi de tetikleyebiliyor.
 
1- Her Yönüyle Köpek Eğitimi – Gerilyn J. Bielakiewicz
2- Köpek Psikolojisi – Prof. Dr. Tamer Dodurka
 
Görüşmek üzere.

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?