HepiSorKategori: Bakım2 yaşındaki tekir kedim doğurdu, 1 yavru emmiyor
Enes 2 sene önce sordu

2 yaşındaki tekir kedim 6 tane yavru doğurdu.5 tanesi anneden emiyor,1 tanesi geziniyor meme arar gibi, gösteriyorum ama birtürlü başarılı olamadım.
Saat başı şırınga ile 2ml süt veriyorum. Herşeyi denedim ama emmedi. Yavrular 1 günlük.

2 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Özellikle yüksek sayıda yavrunun doğduğu gebelikler sonrasında beslenme konusunda bazı yavrular zorlanabiliyor. Gerek annenin yeteri kadar ilgilenememesi, gerek gelişim olarak zayıf kalması yavrulardan bazılarının desteğe ihtiyacını doğuruyor. Bu konuda anneden süt emmesini sağlamanız kolay olmayabilir. Anneyi emmeleri sırasında yakından takip ederek beslenmesini tetikleyebilirsiniz. 
 
Bunun yapılamadığı durumlarda ikame olarak anne sütüne yakın içeriğe sahip cat milk’leri kullanabilirsiniz. Kedilerin anneden emmesi gereken sütün içeriği inek ve keçi sütünden farklıdır. Dolayısıyla anne sütü ememeyen yavrulara bu desteğin sağlanması son derece önemli. Zamanla alışabilmesi beklenir ancak bu şekilde destekleyerek büyümesine yardımcı olmanızı ve takip etmenizi öneririm.
 
Ayrıca anneye günde 1 kutu yaş mamanın sulandırılarak vermeniz kaybedilen sıvının yerine konmasında faydalı olacaktır. Protein değeri yüksek mamalar bu süreçte destekleyici olacaktır.
 
Görüşmek üzere

Reiny 2 sene önce yanıtladı

Yavrular şimdi 9 günlük emmiyen yavru ben buraya yazdıktan 1-2 saat sonra emmeye başladı. Dünde 1 tane yavru öldü.Diğerlerine göre küçük kalmıştı.

Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Maalesef bu kadar yüksek sayıdaki yavruların beslenmesinde anne yetişemeyebiliyor ve zayıf yavruları kaybedebiliyoruz. Yavruların büyüme aşamasında bir sorunuz olduğunda tekrar bize ulaşabilirsiniz.

Toplam 4 kişiden 3 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?