HepiSorKategori: Davranış3.5 aylık bir köpeğim var 1.5 aylıkken sahiplendik ..
Profile photo ofmerve_arda_16merve_arda_16 3 sene önce sordu

3.5 aylık bir köpeğim var 1.5 aylıkken sahiplendik cis eğitimini düzene girdi fakat gecelerini yattığı minder her sabah çişli oluyor.yattığı mindere yakın cis pedi var aslında bu durumda ne yapmalıyım.şimdiden teşekkür ederim

2 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhabalar,

Eğer bu durum sürekliyse köpeğinizin sağlığının gözden geçirilmesini öneririm. Sadece geceleri bu durumu yaşıyorsanız arka planda bir sağlık problemi sebep olmuş olabilir. Su içmesini, genel durumunu , idrar yaparken gözünüze çarpan bir anormalliği gözlemleyin. Eğer şüpheleniyorsanız idrar yolları, hormonlar ve böbreklerin değerlendirilmesi gerekebilir. Bazı ırklar bu konuda anatomik yatkınlığa sahip olabiliyorlar. 
 
Davranış açısından değerlendirmek gerekirse eğer dostunuzu strese sokabilecek bir sebep varsa bunu çözmelisiniz. Pedi yatağının biraz daha uzağına koymanız ve minderin temizliğini yaparken koku kalmamasını sağlamanız önemli.

Profile photo ofmerve_arda_16merve_arda_16 3 sene önce yanıtladı

teşekkür ederim buğra bey cinsi shit tzu köpeğim kucağımda uyuduğunda da yaptı cisini sadece yatagiyla alakalı bi durum değil sanırım.aşılarını yaptırdığım veteriner 6 aya kadar normal kacirabilir korktugunda heycanlandiginda dedi başka bi veterinerede mi götürsem acaba

Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Eğer stres yada tuvaletini tetikleyen bir çevresel faktör varsa bunu davranış açısından düşünebiliriz. Ancak tekrarlaması ve shih tzu ırklarının böbrek ile idrar yolu tıkanıklıklarına yatkın oluşu bu durum için muayene edilmesi gerektiğini gösteriyor.

Tavsiyem vakit kaybetmeden ayrıntılı bir muayene yapılması ve böbrek değerlerinin incelenmesidir. Ayrıca idrar yolu tıkanıklıkları yönünden de değerlendirilmesi içinizi rahatlatacaktır. Eğer bu yönde bir sağlık probleminden dolayı idrar kaçırma görüyorsanız zamanla kendiliğinden iyileşmeyecektir ihmal etmemelisiniz.

Geçmiş olsun

Profile photo ofmerve_arda_16merve_arda_16 3 sene önce yanıtladı

teşekkür ederim

Toplam 2 kişiden 2 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?