HepiSorKategori: Davranış3 aylık sfenks cinsi dişi kedim çok ısırıyor
Eda 2 sene önce sordu

Merhaba
3 aylık sfenks cinsi dişi bir kedim var çok hareketli ve oyun oynarken ısırarak oynuyor, büyüdükçe sakinleşir mi, bir de yanına aynı cins bir arkadaş alsam daha mı iyi olur, cevap evetse dişi mi olmalı, erkek mi? Teşekkürler

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Şu an kedinizin sosyalleşeceği ve davranışlarını kazanacağı bir dönemdesiniz. Oyunlarınızda sabırlı ve net olmalısınız. El ile oynamamlı , elinizle oynadığında ilginizi tamamen koparıp oyunu o an kesmelisiniz. Bunun yanlış bir davranış olduğunu ısırdığı anda hayır komutuyla pekiştirebilirsiniz. Ayrıca doğru davranışlarında onu ödüllendirerek doğruya yönlendirmelisiniz. Kesinlikle sert tepki, temas yöntemlerini kullanmamalısınız. Sizin de fark ettiğiniz gibi yeterli sosyalleşme dönemi yaşayamadığı için oynadığı oyunların ve gücünün farkında olamıyor. Dolayısıyla siz tepki göstermedikçe artarak devam edecektir.
 
Enerjisini atacağı oyunlar ve bazı sevebileceği oyuncaklar ile stres ile baş edebilirsiniz. Bazen üstünlük kurma iç güdüsü ile böyle davranışlar sergileyebiliyorlar. Dolayısıyla sizin de evde üstün olduğunuzu hissettirecek çalışmalar yapabilirsiniz. Israrla devam ettiğinde kısa cezalandırmaları deneyebilirsiniz. Isırdığı anda bir sesinizi yükselterek tepki koymalısınız. 

Isırması için özellikle tetikleyici nedeni bulmaya çalışmalısınız. Elinizi kaçırmak mı yada ilgisiz kaldığı anlarda mı artıyor gözlemlemelisiniz. Ayrıca bu konuda size yardımcı olacak 2 kitap önerebilirim. Köpeğinizin düşünme tarzını ve problemlerin kaynağını anlamanızda yardımı olacaktır. 
 
1- Her Yönüyle Köpek Eğitimi – Gerilyn J. Bielakiewicz
2- Köpek Psikolojisi – Prof. Dr. Tamer Dodurka
 
Görüşmek üzere

Toplam 1 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?