HepiSorKategori: Bakım3 aylık tekir kedim mama kabını kazmaya çalışıyor
Profile photo ofaleynazepnealeynazepne 2 sene önce sordu

Kedim 2 buçuk 3 aylık tekir kedi mama kabını sürekli kazıyor tıpkı kumuna yaptığı gibi bunu neden yaptığını çözemiyoruz

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Mama kabına karşı yaptığı bu davranış içgüdüsel olarak besinini saklama ile paralellik gösteren bir davranıştır. Kediler buldukları besinleri gömerek saklama davranışlarını gösterebiliyorlar. Hala tam olarak evcilleşmemeleri ile ilgili de düşünebilirsiniz. Normalde tek kedinin bakıldığı evlerde bu davranışa çok rastlamıyoruz. Genellikle besin konusunda rekabet içinde olduğunda görülüyor.

Kedinizin erken dönemde olması nedeniyle bu davranış ile karşılaşmanız daha olası. Genellikle kediler 3-4 aylık olana dek annelerinden ve kardeşlerinden bir çok davranış öğrenir. Eğer erken dönemde anneden ayrılır ise bu tarz davranışlar kalıcı olabilir. Muhtemelen annenin doğal hayat için öğrettiği bir davranışın devam etmesidir. Eğer farklı mamalar kullandığınızda da benzer durumu görüyorsanız bu durumu kendi haline bırakmanız problem yaratmayabilir. Bunun dışında linkteki ürüne benzer bir mama standı deneyebilirsiniz.

Kedilerin avlanma ihtiyacını da karşılayan ve mamayı elde etmesini sağlayan ürünleri de öneririm. Treat ball olarak aratabilirsiniz bu ürünleri de.

Görüşmek üzere

Toplam 1 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?