HepiSorKategori: Davranış3 yaşında erkek,kısır kedim var. Eve tuvaletini yapıyor. Ne yapmalım?
Profile photo ofsenagndgdSena 3 sene önce sordu

Merhaba.
Simba adında 3 yaşında erkek,kısır kedimiz var. Annesizdi ve gözlerini bizim evimizde açtı. 2 sene sonra annesi ölen 2 yavru kediyi evimize aldık ve onlar da bizle yaşıyorlar. Onlar geldikten sonra Simba küçük tuvaletini evin içindeki eşyalara,duvarlara ve olur olmaz yerlere serptirmeye başladı. Bahçeye çıkmayı çok seviyor ve biz de her gün bahçeye çıkarıyoruz. Uzun süre toprakla iç içe olmasına rağmen tuvaletini eve saklıyor ve gelir gelmez yine eve serptiriyor. Aslında diğer iki kediyle anlaşabiliyorlar ama neden böyle yapıyor, bu sorunu nasıl çözebiliriz bilmiyoruz. Bize ne yapmamızı önerirsiniz?
Teşekkürler.

Attachments
1 Yanıt
Doğan Yetim Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Uykucu halinden hiç belli olmasa da bahsettiğiniz durumun birden fazla sebebi olabilir. Bazen kısırlaştırılmasına rağmen önceki davranışları devam edebilir. Bunun yanında eğer bölgeyi amonyak içeren bir temizleyici ile temizliyorsanız kokuyu sabitliyor olabilirsiniz. Ve her seferinde oranın belirlenmesine yardımcı oluyorsunuz demektir 🙂 
 
Tavsiyem eğer idrar yaparken bir problem yaşamıyor ise kum kabını temiz tutarak çözüme ulaştırabilirsiniz. Özellikle idrar yolu problemlerinde kum kabı dışına idrarını yapma davranışı gözlemleyebiliyoruz. Ancak bahçeye çıkan bir kedi için ilk akla gelen sebep alan belirleme olabiliyor. Özellikle diğer kedilere karşın alanını belirleyerek üstünlük kurmayı istiyor olabilir. Genel tavsiye evdeki kedi sayısı +1 kum kabı bulundurulmasıdır. Bu sayede idrarla işaretlemeleri azaltabiliyoruz. 
 
Temizliğinde de sirke-su karışımı kullanabilirsiniz. Sirke kokuyu nötralize etme konusunda çok etkili bir temizleyicidir.
 
Görüşmek üzere 🙂 Sürecin devamından bizi bilgilendirmenizi bekliyoruz.

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?