HepiSorKategori: Bakım3 yaşındaki kedim arkadaşımla anlaşamıyor
Lara Ablayoğlu 2 sene önce sordu

Merhabalar,3 yaşındaki kedim erkek arkadaşım ne zaman eve gelse ekteki gibi saklanıyor tıslıyor ve ısırmaya çalışıyor herkesi.O gittikten sonra saklandığı yerden çıkıyor.Bayram tatilinde 1 haftalığına yemeğini suyunu hep erkek arkadaşım verdi -boğazına biraz fazla düşkün bir kedi-ama nafile,hiçbir işe yaramadı.Yaş mama verdi erkek arkadaşım kendi elleriyle,sırf o verdiği için mamayı yemedi.Bu nasıl bir nefret artık anlayamıyoruz,ne yapacağımızı bilmiyoruz.O kadar nefret dolu ki erkek arkadaşım kuduz aşısı oldu,her yeri paramparça.
Evde 2. Kedimizde var,onunla çok çok çok iyi anlaşıyorlar.Lütfen yardımcı olur musunuz 🙁

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Saldırganlık duygusal bir durumun sonucudur, bu nedenle, davranışın altında yatan sorun tespit edildikten sonra, duruma özgü bir çözüm sunulmalıdır. Bu da kedinin geçmişi, çevreyle iletişimi, sorunun ilk önce nasıl başladığı gibi kriterlere göre değerlendirilmelidir. 
 
Kedilerde saldırganlık genellikle şu durumlarla ilgilidir:

  • Sosyal baskılar
  • Korku veya kaygı
  • Yanlış oyun alışkanlıkları
  • Hastalık ya da ağrı

Tüm davranış problemlerinde olduğu gibi, kedinin sağlığından emin olmak için kontrol edilmelidir. 
 
Bazı kedilerin saldırgan davranışları, tedirgin olduklarında iletişim kurmalarının bir yoludur. Bu konuda deneyebileceğiniz davranış değiştirme tekniklerinden bazıları:

  • İyi davranışları güçlendirin: Sakin ve istediğiniz davranışları için onu ödüllendirin.
  • Kedinizin dikkatini toplayın: Agresif davranmaya yeltendiği zamanlarda dikkatini dağıtacak yaş mama, oyuncak gibi yöntemler kullanın.
  • Agresyonu tetikleyen sebepleri iyi ilişkilendirin : .Özellikle agresyonu tetikleyen sebepleri iyi sonuçlarla ilişkilendirin. Örneğin doğrudan erkek arkadaşınızın mama vermesi yerine eve erkek arkadaşınız geldiği anda sizin mama vermeniz gibi.

Her zaman kaçınmanız gereken durumlardan bahsetmem gerekirse;

  • Kedinizi cezalandırmayın. Ceza sadece kedinizin daha agresif olmasına neden olmaz, ilişkinize de zarar verir.
  • Kedinizin güvenli alanını kısıtlamayın. Kendine ait bir alanı olması ve o bölgenin yabancılar tarafından müdahale edilmemesi önemlidir.

 
Bu durum yakından takip edilmesi gereken bir süreç gibi duruyor. Dolayısıyla veteriner hekiminize ulaşarak detaylıca birlikte sürecin takibini ve iyileştirmeleri o şekilde yapmayı öneriyorum. Ayrıca destekleyici çözüm olarak sakinleştirici etki sunan doğal yağları deneyebilirsiniz. Bu konuda bana bugra@hepipet.com mailimden ulaşırsanız öneri sunabilirim.
 
Görüşmek üzere

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?