HepiSorKategori: Bakım3 Yaşlarındaki kedimin yanına başka bir kedi geldi ne yapmalıyım?
Övgü hazal 2 sene önce sordu

Merhabalar
Benim evde 3 yaşlarında internetten sahiplendiğim tekir bir kedim var çok uysal, yaklaşık 2 senedir bizde erkek ve kısır kendisi. Adı gırgor. Fakat bugün annem iş yerinin etrafında gezinen ve sahipleri tarafından bırakılan 15 günü geçkindir dışarıda olan bir kediyi eve getirdi. Gelen kedimiz hakkında çok bir fikrim yok sağlıklı yetişkin erkek kedi ve o da kısır. Geldiğinden beri evde olan kedim gırgır yeni gelen kediye yaklaşmak koklamak yalamak istiyor. Fakat diğer kedi izin vermiyor tıslıyor ve saldırıyor. Ben ne yapmalıyım. İkisi de aynı cins olduğundan olmaz diyorlar ama kıyamıyorum 🙁

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle bu tarz karşılaşmaları daha geniş bir zamana yaymalısınız. İlk 2-3 gün ayrı bir odada diğer kedi ile yüzleşmeyecek şekilde bir geçiş aşaması olmalı. Sonra odalardaki kıyafetlerin yerleri değiştirilerek kokulara alıştırma aşaması ve sonrasında yüzleştirme şeklinde yapıldığında daha kolay atlatılabilen bir süreç olacaktır.
 
Ancak kediler ilk başta hoşlanmış gibi durmasalar da zamanla alışacaklardır. Birlikte oynamayabilirler ancak kendi özel alanlarını yaratarak düzeni kurabilirler. Bu noktada tavsiyem 2 kedi için en az 2, tercihen 3 kum kabı koymanız. Ayrıca mama ve su kaplarının da sayısının arttırılmasını öneririm. Aksi halde stres faktörü ile bazı sağlık ve davranış problemleri yaşayabilirsiniz. 
 
Bu tarz karşılaşmalarda üstte bahsettiğim süreç izlenmediğinde saldırmalar, kavgalar ve yaralanmalar olabiliyor. Bu konuda özellikle göz bölgesine dikkat etmenizi öneririm. 
 
Görüşmek üzere 🙂

sonbahar 2 sene önce yanıtladı

2. kediyi eve getirdiğimde bu süreçleri izlememe rağmen karşılaşma çok kötü oldu ve yeni gelen kedinin gözü saten sorunluydu ve kavgadan sonra daha da kötüleşti ve daha da sindi şu an ayrı odalardalar ve ne yapacağımı bilemiryorum

Toplam 3 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?