HepiSorKategori: Bakım4 aylık alman kurdu kırması köpeğim çok havlıyor
Kevser 2 sene önce sordu

Merhaba. 4 aylık alman kurdu kırmasi bir köpeğim var. Bazen evde çok fazla aktif oluyor ve bize havlıyor. Biraz korkuyor ve tedirgin olabiliyorum. Hayır, Otur gibi komutlarıma karşın havlayarak cevap veriyor. Nasıl davranmalıyım.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Köpeğinizin bu dönemde aktif olması son derece normaldir. Özellikle ilgi çekmek istediği ve iletişime geçme konusunda havlamayı kullanacaktır. Eğitim ve öğrenme döneminde olan bu süreçte oyunlarınızda sabırlı ve net olmalısınız. Isırma davranışı var ise elinizle oynadığında ilginizi tamamen koparıp oyunu o an kesmelisiniz. Bunun yanlış bir davranış olduğunu ısırdığı anda hayır komutuyla pekiştirebilirsiniz. Ayrıca doğru davranışlarında onu ödüllendirerek doğruya yönlendirmelisiniz.

Bunların yanı sıra korku ve tetikleyici bazı etkenler de agresyon problemine sebep olabilir. Enerjisini atacağı oyunlar ve bazı sevebileceği oyuncaklar ile stres ile baş edebilirsiniz. Bazen üstünlük kurma iç güdüsü ile böyle davranışlar sergileyebiliyorlar. Dolayısıyla sizin de evde üstün olduğunuzu hissettirecek çalışmalar yapabilirsiniz.

Özellikle tetikleyici nedeni bulmaya çalışmalısınız. Ayrıca bu konuda size yardımcı olacak 2 kitap önerebilirim. Köpeğinizin düşünme tarzını ve problemlerin kaynağını anlamanızda yardımı olacaktır. Bununla birlikte bir veteriner hekime görünebilirsiniz. Bazen sağlık problemleri ve ağrı hissi de tetikleyebiliyor.
 

1- Her Yönüyle Köpek Eğitimi – Gerilyn J. Bielakiewicz
2- Köpek Psikolojisi – Prof. Dr. Tamer Dodurka
 

Görüşmek üzere 

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?