HepiSorKategori: Davranış4 aylık köpeğim her yere tuvaletini yapıyor
İdil 2 sene önce sordu

Köpeğim 4 aylık bir Maltese, bir çok şeyi biliyor. Girmemesi gereken odaları pedine tuvaletini yapmayı hiç başka yere yapmıyor, gezdirmeye de başladım ancak havalar soğuduğu için be her taraf çamur olduğu için puanda rutin çok düzenli gezmiyor o yüzden hala pedi var. Sıkıntı şu biz evdeyken hiçbir şeyi dağıtmayan oyuncağıyla oynayan koltukta yanımızda oturan köpek ben evden sadece 2 dk komşunun kapısını çalmak için bile çıkıp sokak kapısını kapattığım an girmemesi gereken odaya koşuyor. Hele ben uzun süre evde yoksam mesela bu uzun süre bugün 1.5 -2 saatti pedini çekiştiriyor parçalamıyor ama bütün evi gezdiriyor ona üstündeki kakalar bütün eve dökülüyor pedi yerinde olmadığı için nadiren dışarı yoksa çekiştirdiği pedi en son nerede bıraktıysa gidip onun üstüne çişini yapıyor. bütün evi didik didik arayıp en ufak bir şeyi kemiriyor mesela kaloriferin ayağındaki plastikleri. Bu aralar koltuğa tek başına çıkamamasına rağmen nasıl yapıyorsa yastıkları en uzağa koymama rağmen koltuktaki yastığı almış yere üstünde uyuyakalmış buluyorum onu. Sıkıntı ise şurda başlıyor ben evdeyken bu davranışları yapmayı denemiyor bile ben evde yokken ve uyuyorken yapıyor ve ben onu asla ama asla belki aylardır suç üstü yakalayamıyorum ve kızamıyorum. Geldiğimde uyuyor oluyor veya beni kapıda uslu bir şekilde bekliyor. Ve yaptığı şeyi gösterip bu ne diye sorunca mesela kaloriferin çıkardığı plastik parçasını ya yerine kaçıyor ya da koktuğun altına saklanıyor. Ve sanki eskiden sözümü daha çok dinliyordu çok iyi bildiği komutları bile artık kızarak bağırarak söylemezsem yapmıyor. Sokak kapısı açıldığı an gelen her türlü insanın üstüne atlıyor her defasında kapıyı açarken hayır diyorum oturuyor bekliyor ama 2 dk sonra gelenin üstüne atlıyor ve asla gel komutunu hayır komutunu dinlemiyor, bu o kadar büyük bir sıkıntı değil ama gelen insanlar arasında korkanlar oluyor.
nasıl sözümü dinletebilirim tekrardan ve evde yokken veya uyuyorken bu davranışlarını nasıl engellerim yardım ederseniz sevinirim

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 

Köpeğinizin bu yöndeki problemlerinin temel sebebi yeterli sosyalizasyonu yaşamamış olması olabilir. 
 
Ancak öğretme konusunda hala aktif bir dönemdesiniz. Daha çok ödüllendirme şeklinde alışkanlık edinmesini sağlayabilirsiniz. Belirlediği alana ek bir sabit ped koyarak aşama aşama olması gereken yere aktarabilirsiniz. Temizliği de sirkeli su karışımı ile yapmanızı öneriyorum.
 
Özellikle evden çıkış öncesinde gösterdiğiniz davranışlar köpeğinizin bu düşüncesini tetikliyor olabilir. Evden çıkmadan önce sevdiği bir oyuncağı yada size ait bir eşyayı yanına bırakabilirsiniz. Daha fazla birlikte zaman geçirebilir ve özellikle gün içinde yanındayken sıkça ilgilenerek yalnız kalacağı zamanları tolere edebilmesine destek olabilirsiniz. 
 
Asla kızmamalı, bağırmamalı, fiziksel cezalandırma yapmamalısınız. Acele etmekten ziyade sabırla ve dostunuzu strese sokmadan bu süreci geçirmelisiniz.Ayrıca bu tepkiniz ilginizi çektiğini farkederek her ilginizi istediğinde bu davranışı tekrarlayacaktır.
 
Tuvaletini doğru yere yaptığında ödüllendirmeyi deneyebilirsiniz. Yanlış yaptığında sesinizi yükseltmemeli, cezalandırmamalısnız. Yapacağını anladığında pedine taşıyabilirsiniz. 
 
Dostlarımızın yavru dönemlerinde tuvalet eğitimini edinmeleri daha kolay oluyor. Yanlışı yaptığında ani bir tepki vermekten kaçınmalısınız. Tuvalet eğitimi için bazı noktalara dikkat etmelisiniz.
Kısaca bahsetmek gerekirse ;
 

  • Yemek saatlerinin düzenli ve aynı saatte belirlenmesi gerekir,
  • Fazla besleme sonucu tutmakta zorluk yaşayacaktır,
  • Evde kullanılan amonyak bazlı temizleyiciler idrarı tetikleyecektir,

 
Köpek tuvalet eğitim kitleri bu konuda yardımcı olabilir. Ancak birinci öncelik yeterli fiziksel aktivitenin sağlanması olmalıdır. Köpekler rutin düzenlerini kurduklarında bu konuda sorun yaratmayacaklardır. 
 
Ayrıca davranış konusunda size 2 kitap tavsiye edeceğim. Bu sayede hem köpeğinizin düşünme şeklini daha net algılayabilir hem de yaşadığınız problemlerin çözümünü bizzat öğrenerek çözebilirsiniz.
1- Her Yönüyle Köpek Eğitimi – Gerilyn J. Bielakiewicz
2- Köpek Psikolojisi – Prof. Dr. Tamer Dodurka
 
Ayrıca evden çıkmadan önce örneğin yarım saat erken uyanarak tuvalete ve yürüyüşe çıkarabilirsiniz. Günde en az 2 kere dışarıya çıkarılmasını tavsiye ediyorum. Çalışan köpek sahiplerinin neredeyse hepsi bu şekilde düzenini kuruyor. Beslenmesini de 2 öğüne bölmeniz kesinlikle önemli. Sabah vereceğiniz miktarı gün içinde evde olduğu için çok az da olsa azaltabilirsiniz.
 
Eğer yeterli gezdirme zamanı sağlayamıyorsanız ve İstanbul’daysanız bu konuda sizi yönlendirme sağlayabiliriz. 
 
Görüşmek üzere.

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?