HepiSorKategori: Davranış4 yaşında scottish fold kedim ısırıyor
Senem 3 sene önce sordu

Dört yaşında kedi sahiplendim scottish fold. Bana geldiğinde baya ev değiştirmişti 2,5 ay üstüne ilk defa yeni yeni iletişim kuruyoruz.Şuan yanıma gelip kendini sevdirip gidebiliyor yine kucağıma alamıyorum fakat karnımı ısırıyor ve karnım tırnak boyutunda yara oldu 2-3 tane ne yapmalıyım neden ısırıyor olabılır yardımlarınızı rıca ederım

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Kedinizin muhtemelen yer değişiminden dolayı yaşadığı bir stres var. Bu nedenle de kendini güvende hissetmediğinde kaçmak için tırnaklarını da kullanabiliyor. Özellikle zorla tutmaya çalıştığınızda ekstra bir tepki gösteriyor olabilir. Bu tarz problemlerde kedinize karşı sabırlı ve sakin yaklaşmanızı öneriyorum. Oyunlar ve bire bir güven kazanmanızı sağlayacak aktiviteler deneyebilirsiniz. Kedi oltası, lazer gibi oyuncaklar oldukça dikkatini çekebilir.

Bunun dışında sakinleştiği ve uykulu olduğu saatlerde kedinizi korkutmadan alıştırabilirsiniz. Kedi nanesi içeren sprey ve oyuncaklar ile sakinleşmesini sağlayabilir , kendinize alıştırmakta süreci hızlandırabilirsiniz. Isırdığı an sert tepki göstermemeli ve anında iletişimi keserek ayağa kalkmalısınız.

 

Ek olarak kedinizin kendisine zarar vermesini önlemeniz için yakalık kullanmayı deneyebilirsiniz. Eğer daha fazla strese giriyor ise bir veteriner hekime muayene olmasını , gerekirse davranış problemleri üzerine tedavisine başlanmasını öneririm.

Geçmiş olsun

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?