HepiSorKategori: Davranış4 yaşındaki kedim çok saldırganlaştı
ezgi 3 sene önce sordu

Merhaba,

4 yaşında dişi tekir kedim var. Gece durup dururken tıslamaya başladı ve kabararak saldırı pozisyonuna geçti. Odadan çıkarmaya çalışırken tüm gücüyle ayağıma saldırdı. İki kişiydik ve sadece bana saldırmak istiyordu. Sonrasında odadan çıkardık ve kapının önünde bütün akşam beni bekledi. Kapıdan tam çıkacaktım ki bana tekrar aynı şekilde pozisyon alarak tıslamaya ve sesler çıkarmaya başladı. Bu sefer kapının önünde yaklaşık yarım saat tıslayıp sesler çıkararak kapıya eliyle, kafasıyla vurmaya başladı.Kapıyı açarak bana saldırmak istiyordu. Arkadaşım kapının önüne çıktı, ona tısladı bağırdı fakat saldırmadı geri de çekilmedi. Çıldırmış gibiydi. Şuan bulamıyorum muhtemelen eve bir yere saklandı. Kedi 10 gün önce terastan düştü. 1 gece dışarıda kaldı ve ertesi gün kurtarıldı. Ben tüm bu süreçte şehir dışındaydım. Bu olaydan sonra iki kere bu şekilde bana saldırma girişimi oldu. Ne yapmalıyım? Bu saldırılar devam eder mi? Neden sadece beni hedefliyor? Evde yaşayan diğer kişilere karşı böyle saldırgan değil.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle zor bir durumla karşı karşıyasınız. Kedilerde gelişen ani agresyon bir çok tetikleyiciye bağlı görülebilir. 
 
Kedinizin travma sonrası bu tarz davranış göstermesi bir sağlık problemine dayandırılabilir. Eğer öncesinde sakin bir mizaca sahipse kediniz muhtemelen ciddi bir ağrı çekiyor. Eklem zedelenmeleri sonrası gelişen enfeksiyon, diş ve çene kırık-çatlakları bu tarz tepkilere neden olabilir. 
 
Kediniz size saldırma pozisyonu dediğimiz kulakları geriye yatırma ve öncesinde tıslama gibi davranışlar sergiliyor mu? Bunun dışında kafa travması sonucu nörolojik problemler de bu şekilde belirtiler gösterebilirler. Detaylı bir muayene için veteriner fakülte hastanesine gidebilirsiniz.
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?