HepiSorKategori: Bakım40-45 günlük bir yavru sahiplendim. Çok ısırıyor
Rita 2 sene önce sordu

Merhaba,
40-45 gunluk bir yavru sahiplendim.
Geldiginde okadar kucuktu ki birsey olacak diye cok korktum ve surekli yanimda yatirdim ilgilendim.
Daha sadece 1.5 hafta gecmesine ragmen hem hizla buyudu hemde el ve ayak konusunda asiri azgin.
Deli gibi ısırıyor ve ısırdıkca da daha beter gaza geliyor. Internetten okudugum her yontemi deniyorum ama sanirim cok kucuk oldugu icin ogrenmiyor.cok erken kardeslerinin yanindan ayrdigi icin ogrenememis sanirim bunun icin de cok uzuluyorum ve yine kıyamiyorum ama bikacgun sonra parcalayacak kisma gececek gibime geliyor. Kucuk oldugu icin sokaga da cikartamiyorum ve ne yazikki cinsi de rottweiler oyuzden ileride de sorun olur diye korkuyorum
Ne yapmami onerirsiniz?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Oyunlarınızda sabırlı ve net olmalısınız. El ile oynamamlı , elinizle oynadığında ilginizi tamamen koparıp oyunu o an kesmelisiniz. Bunun yanlış bir davranış olduğunu ısırdığı anda hayır komutuyla pekiştirebilirsiniz. Ayrıca doğru davranışlarında onu ödüllendirerek doğruya yönlendirmelisiniz. Kesinlikle sert tepki, temas yöntemlerini kullanmamalısınız. Sizin de fark ettiğiniz gibi yeterli sosyalleşme dönemi yaşayamadığı için oynadığı oyunların ve gücünün farkında olamıyor. Dolayısıyla siz tepki göstermedikçe artarak devam edecektir.

Enerjisini atacağı oyunlar ve bazı sevebileceği oyuncaklar ile stres ile baş edebilirsiniz. Bazen üstünlük kurma iç güdüsü ile böyle davranışlar sergileyebiliyorlar. Dolayısıyla sizin de evde üstün olduğunuzu hissettirecek çalışmalar yapabilirsiniz. Israrla devam ettiğinde kısa cezalandırmaları deneyebilirsiniz. Isırdığı anda bir sesinizi yükselterek tepki koymalısınız. 

Isırması için özellikle tetikleyici nedeni bulmaya çalışmalısınız. Elinizi kaçırmak mı yada ilgisiz kaldığı anlarda mı artıyor gözlemlemelisiniz. Ayrıca bu konuda size yardımcı olacak 2 kitap önerebilirim. Köpeğinizin düşünme tarzını ve problemlerin kaynağını anlamanızda yardımı olacaktır. 
 
1- Her Yönüyle Köpek Eğitimi – Gerilyn J. Bielakiewicz
2- Köpek Psikolojisi – Prof. Dr. Tamer Dodurka
 
Görüşmek üzere

Rita 2 sene önce yanıtladı

Oncelikle tesekkur ederim. Onerdiginiz kitaplari alacagim. elimi isirdiginda dediklerinizi yapabiliyorum ama ayagimi isirdiginda hic bir kosulda kurtulamiyorum ve hirslanip daha da beter isiriyor. Artik ayaklarim sisti ve disi degdigi an tahamul edemiyorum bende cimcikliyorum ama mizildansa da daha beter saldiriyor artik havliyoda ama sanirim oyun icin havliyor ama ayak isirmasi cok fena resmen kaciyorum artik hayvandan ama tuttugu yerde birakmiyor sanki pirana gibi surekli isirarak ortalikta dolasiyor ama sadee beni esimi isirmiyor mesela oyun oynarken beni gorunce direk bana kosup isiriyor sacimi gorurse zaten deli gibi sacimi cekiyor 🙁

Toplam 1 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?