HepiSorKategori: Davranış5 aylık dobermanım biz yemek yerken bize rahat vermiyor
Profile photo ofnes5844Nesrin Coşkun 3 sene önce sordu

5 aylik yavru dobermanimiz biz yemek yerkeb bize hic rahat vermiyor surekli masaya cikmaya calisiyo havliyor ve agliyor ne kadar izin vermesekte hic pes etmiyor yemek yiyemez olduk ne yapabiliriz

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle 5 aylık bir yavru köpek oldukça enerjik ve heyecanlı olacaktır. Bu durumun ileride daha büyük problemler yaratmaması için şimdiden onu eğitmelisiniz. 
Özellikle masaya erişimini engellemelisiniz. Bu konuda toleranslı olmamanız davranışlarının yönlendirilmesi açısından oldukça önemlidir. 
 

  • Köpeğinize bir mat yada yatak gibi bir alanda kalmasını öğretmelisiniz. Bu alanda kalmasını tetikleyici bir oyuncak, kemik yada lezzetli bir kaç atıştırmalık verebilirsiniz. Böylece o alanda kaldığında ödüllendirileceğini kavrayacaktır. 
  • Bir tasma ile o bölgede kalmasını sağlayabilir yemek sonrası da tasmayı çıkararak atıştırmalık ödüller verebilirsiniz.
  • Köpeğinizin istediğiniz bölüme giderek orada beklemesini öğretmeyi deneyebilirsiniz. Bu aynı zamanda evin kalabalık olduğu durumlarda yada beklemesi gereken anlarda çözüm olacaktır.
  • Asla masanın üzerinden bir yemek vermemeli veya çıkmamasını sağlamalısınız.
  • Dostunuzla yemek yerken ilgilendiğiniz sürece bunu elde etmek için dikkatinizi çekecektir. 

 
Yemek konusuna gelince http://www.hepipet.com/blog sayfasında da belirttiğimiz yazılar var. Tekrarlamamız gerekirse kesinlikle kendi yediğiniz yemeklerden vermemelisiniz. İçerdiği yağ, tuz ve baharat oranı dostunuz için uygun olmayacaktır. Siz müsamaha gösterdiğiniz sürece yemeklerinizi yemekten vazgeçmeyecektir. Bu konuda önerim siz yemek yemeden önce ona az bir miktar mama vermeniz olacaktır.

 

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?