HepiSorKategori: Davranış5 Aylık kedim geldiği günden beri eve tuvaletini yapıyor
Büşra Özçelik 3 sene önce sordu

Merhaba, 5 aylık dişi bir kedim var, 2 aylıkken sahiplendim. Geldigi gunden beri çok kez evdeki yataklara idrarını yaptı ve arada yine yapmaya devam ediyor. Bu durum neden olabilir ve nasıl bir önlem almalıyım? Teşekkürler.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,

 
Kediler kendi karakterlerine göre davranış şekilleri çok değişken canlılardır. Özellikle yavruluk döneminde yeteri sosyalleşmeyi sağlamayan kedilerde ileri dönemde bu tarz problemler görebiliyoruz.Kedi sayısından 1 adet fazla kum kabı bulundurmanızı öneririm. 
 
Eğer kısırlaştırılmadıysa çözüm için bir seçenek de kedilerinizin kısırlaştırılması olacaktır. Kısır kedilerde üstünlük davranışı ve bu tarz problemler daha az görülüyor. 
 
Bahsettiğiniz durumun birden fazla sebebi olabilir. Bazen kısırlaştırılmasına rağmen önceki davranışları devam edebilir. Bunun yanında eğer bölgeyi amonyak içeren bir temizleyici ile temizliyorsanız kokuyu sabitliyor olabilirsiniz. Ve her seferinde oranın belirlenmesine yardımcı oluyorsunuz demektir 🙂

 
Temizliğinde de sirke-su karışımı kullanabilirsiniz. Sirke kokuyu nötralize etme konusunda çok etkili bir temizleyicidir.

 
Görüşmek üzere  🙂 Sürecin devamından bizi tekrar bilgilendirmenizi bekliyoruz.

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?