HepiSorKategori: Davranış5 aylık kedim son 3 4 gündür durup dururken miyavlıyor
Profile photo ofkardelen__ozlemÖzlem Şener 2 sene önce sordu

5 aylık kedim son 3 4 gündür durup dururken miyavlamaya başladı. Daha çok yalnız olduğu zamanlarda miyavlıyor. Sık sık tekrar ediyor bunu. Hareketlerinde de biraz yavaşlama oldu. Genelde yanımıza gelmeyip uyumayı tercih ediyor. Bunun sebebi ne olabilir acaba?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kediler genellikle gündüz saatlerini uyuyarak yada dinlenerek geçirirler. Geceleri ise aktif dönemleridir. Tıpkı diğer kedigiller gibi özellikle gece ve sabaha karşı artan bir aktivite düzenleri vardır. Özellikle enerjisini siz yatmadan önce atmasını sağlayacak koşturmalı oyunlar oynayabilirseniz etkisini görebilirsiniz. Eğer siz yokken miyavlıyor ise muhtemelen sıkılıyor ve sizi arıyordur. İmkanınız ölçüsünde eve bir kedi daha almanızı öneririm. 2 Kedinin bakımı, uyum sağladıklarında çok daha rahat olacaktır. Gerekli günlük ihtiyaç duydukları aktiviteleri de birlikte yapacakları için faydalı olabilir.

Bunun dışında kediniz kızgınlığa girmiş de olabilir. Bu sebeple bahsettiğiniz belirtileri görebilirsiniz. Bu sürecin sürekli döngü halinde devam edeceğini ve çeşitli dış etkenler ile tetiklenebileceğini belirtmeliyim.
 
Kızgınlığa bağlı ise çözüm kedinizin kısırlaştırılmasıdır Kedinizin kısırlaştırılması için öncelikle kızgınlığın tamamen geçmiş olması gerekir.Bu doğal bir süreçtir ve davranışlarını tam anlamıyla kontrol altında tutmak mümkün değildir. Ancak bu konuda yarar sağlayabilecek bazı öneriler sunabiliriz. Genellikle biraz daha büyümesi beklenir ancak erken dönemde de kısırlaştırılabilir.
 

  • Kızgınlık döneminde bu belirtileri hafifletmek için daha fazla egzersiz ve oyuna teşvik ederek dostunuzun yorulmasını sağlayabilirsiniz.
  • Ayrıca pencere ve balkon gibi alanlardan diğer kedileri görmesini engelleyebilirsiniz.
  • Bazı durumlarda sıcak su torbaları belirtilerin kontrol altında tutulmasında fayda sağlayabiliyor.
  • Kedinizin kumunu temiz tutmanız önemlidir, bu süreçte koku işaretlemesi tetikleyici olabiliyor.
  • Ayrıca bitkisel bir çözüm olarak kedi nanesi kullanabilirsiniz. Farklı şekillerde kullanılabilen kedi nanesi kedilerin davranış kontrolünde etkili olabiliyor.

 
Kısırlaştırma için çeşitli görüşler olsa da son araştırmalarda erken dönemde yapılmasının faydası olduğu görüldü. Kızgınlık sonrasında yaptırmanızda bir sakınca bulunmuyor. Gereken kan tahlilleri ve muayene ardından dostunuzun operasyonu gerçekleştirilebilir. 
 

Görüşmek üzere

Toplam 2 kişiden 2 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?