HepiSorKategori: Davranış5 aylık terrier cinsi köpeğim çok ısırıyor
Misafir 3 sene önce sordu

Merhaba 5 aylık terrier cinsi dişi köpeğim var. Evde benim sürekli elimle oynamak istiyor ve çok ısırıyor, dışarıda cafeye götüremiyorum yanımızdan geçenlere çok saldırgan davranıyor. Ama evde normal sakin bir köpek, nasıl değiştirebilirim bu davranışları

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Oyunlarınızda sabırlı ve net olmalısınız. Elinizle oynadığında ilginizi tamamen koparıp oyunu o an kesmelisiniz. Bunun yanlış bir davranış olduğunu ısırdığı anda hayır komutuyla pekiştirebilirsiniz. Ayrıca doğru davranışlarında onu ödüllendirerek doğruya yönlendirmelisiniz.

Bunların yanı sıra korku ve tetikleyici bazı etkenler de agresyon problemine sebep olabilir. Enerjisini atacağı oyunlar ve bazı sevebileceği oyuncaklar ile stres ile baş edebilirsiniz. Bazen üstünlük kurma iç güdüsü ile böyle davranışlar sergileyebiliyorlar. Dolayısıyla sizin de evde üstün olduğunuzu hissettirecek çalışmalar yapabilirsiniz.

Özellikle tetikleyici nedeni bulmaya çalışmalısınız. Ayrıca bu konuda size yardımcı olacak 2 kitap önerebilirim. Köpeğinizin düşünme tarzını ve problemlerin kaynağını anlamanızda yardımı olacaktır. Bununla birlikte bir veteriner hekime görünebilirsiniz. Bazen sağlık problemleri ve ağrı hissi de tetikleyebiliyor.

1- Her Yönüyle Köpek Eğitimi – Gerilyn J. Bielakiewicz
2- Köpek Psikolojisi – Prof. Dr. Tamer Dodurka

Görüşmek üzere.

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?