HepiSorKategori: Davranış5 yaşında dişi bir golden retriever’ım var.
Gdemir 3 sene önce sordu

Merhabalar, benim 5 yaşında dişi bir golden retriever’ım var. Daha önce iki katlı müstakil bir evde yaşarken almıştık ve o zaman iki aylıktı. 2 yaşına kadar orada kaldık. Sonra şuan oturduğumuz eve taşındık. Tabi ki apartmana alışma süreci zor oldu. Günde 1 kez yemek veriyorduk ve balkonda kaldığı için sadece akşamları yemek yiyip tuvalet ihtiyacını karşılamak için dışarıya çıkarıyorduk. Baya bi zorlandı ama tam alıştı derken: 5 yada altı ay önce ara ara balkona yapmaya başladı. Babam gezdirdigi halde hem disari hem de balkona yapmaya basladi Kızıyorduk bazen niye yapiyosun diyoduk; yazın arka balkona geciyo kışın ise ora soğuk olur diye ön balkona alıyoruz. Baya bi araştırdık niye tuvaletini yapıyor diye bizi surekli göremediği için depresyon tarzı bir şeyden dolayı yapıyor olabilir dediler. Annem bıkmış durumda ama vermeye kıyamıyoruz. Lütfen bu problemimizin sebebine bir çözüm yolu bulun, teşekkürler.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba, 
 
Öncelikle eğer dostunuzun bir kilo problemi yoksa günde 2 öğüne bölmenizi tavsiye ederim. Ancak her ne durumda olursa olsun köpeğinizin balkonda yaşamaması gereklidir. Muhtemelen yaşadığı geçiş süreci psikolojisini etkiledi ve istenmeyen davranışları bu sebeple görüyorsunuz. 
 
Tavsiyem evinizin tamamında serbest şekilde dolaşması olacaktır. Golden retriever ırkı aktivite ihtiyacı yüksek ırklardandır. Günde en az 45 dakika ile 1.30 saat arasında gezdirmenizi öneriyorum. Aksi takdirde ileri yaşlarda çok fazla sağlık problemi ile karşılaşabilirsiniz.
 
Geçmiş olsun.

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?