HepiSorKategori: Davranış6 aylik kedim var. Suyu yutamıyor
Hira 1 sene önce sordu

6 aylik kedim var. Cok hastaliklar gecirdi ama iyi. Diger 5 kedimin aksine bu kedi suyu cigniyor. Resmen kuru mama gibi cigneyerek içiyor. Nedeni ne olabilir?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 1 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Bahsettiğiniz durum bir yutma güçlüğünü tarif ediyor olabilir. Bu sorunu disfaji olarak tanımlıyoruz.3 Farklı disfaji vardır. Ağızda , yutakta ve yemek borusunda görülebilir. Bir kedinin yutkunmakta zorluk çekmesine neden olabilecek sebeplerden bahsetmemiz gerekirse;

  • Ağızdaki disfajiye,
  • Diş hastalıkları,
  • Dil felci,
  • Çenenin felci,
  • Çiğneme kaslarının şişmesi veya ağzı açamama neden olabilir. 

Ağızda disfajisi olan kediler, genellikle kafayı bir tarafa veya yemek yerken geriye doğru yatırır. Ayrıca yanaklarda kalan yiyecekler de belirti olarak kabul edilebilir.
Yutaktaki disfajide yeme sırasında art arda yutmaya çalışır. Yiyecek ağız yanak kıvrımlarında tutulurken tükürük kaplıdır. Burundan akıntı görülebilir..
Yemek borusunda disfajide ise kedi birkaç denemeden sonra yutmayı başarabilir. Ancak daha sonra öksürür ve kusabilir.
 
Disfajinin görülme sebepleri oldukça çeşitlidir. Anatomik yapı bozuklukları, diş ve diş eti rahatsızlıkları, çenedeki enfeksiyonlar, yabancı cisim, kronik bir enfeksiyon, sinirsel problemler, parazit kaynaklı enfeksiyonlar gibi bir çok farklı nedene bağlı olabilir. Bu yüzden bir veteriner hekim tarafından detaylıca değerlendirilmesini öneriyorum. 
Teşhisi için genel muayene ve bilgilerin alınmasının ardından kan, biyokimya, idrar tahlili gibi parametrelere bakılacaktır. Ayrıca anatomik değişiklikler için röntgen çekilmesini de önerebilir. Tedavi de yine bu sonuçlara göre belirlenebilir. 
 
Bu süreçte soluk borusuna sıvı ve yiyecek kaçmaması için yemekten sonra 10-15 dakika boyunca kedinizi dik tutmanız faydalı olabilir. Eğer ateş, burun akıntısı, öksürük gibi solunum problemleri görürseniz vakit kaybetmeden veteriner hekiminize görünmelisiniz. 
 
Su ve mama kabını yerden biraz yükseltmeyi de deneyebilirsiniz.
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?