HepiSorKategori: Davranış7 aylık dişi kedimiz var ırkı Van. 2 gündür kızg..
Profile photo ofsinankirankayaM Sinan Kırankaya 3 sene önce sordu

7 aylık dişi kedimiz var ırkı Van. 2 gündür kızgınlık yaşıyor özellikle geceleri çok bağırıyor . Kızgınlığı hafifletmek amacıyla ne yapabiliriz ve kısırlastırma hususunda hekımımız bize 1 yaş dolmalı demişti bu konuda görüşünüz nedir teşekkür ederim

1 Yanıt
Metehan Çalıkuşu Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
Kedinizin kısırlaştırılması için öncelikle kızgınlığın tamamen geçmiş olması gerekir.Bu doğal bir süreçtir ve davranışlarını tam anlamıyla kontrol altında tutmak mümkün değildir. Ancak bu konuda yarar sağlayabilecek bazı öneriler sunabiliriz.

  • Kızgınlık döneminde bu belirtileri hafifletmek için daha fazla egzersiz ve oyuna teşvik ederek dostunuzun yorulmasını sağlayabilirsiniz.
  • Ayrıca pencere ve balkon gibi alanlardan erkek kedileri görmesini engelleyebilirsiniz.
  • Bazı durumlarda sıcak su torbaları belirtilerin kontrol altında tutulmasında fayda sağlayabiliyor.
  • Kedinizin kumunu temiz tutmanız önemlidir, bu süreçte koku işaretlemesi tetikleyici olabiliyor.
  • Ayrıca bitkisel bir çözüm olarak kedi nanesi kullanabilirsiniz. Farklı şekillerde kullanılabilen kedi nanesi kedilerin davranış kontrolünde etkili olabiliyor.

 
Kısırlaştırma için çeşitli görüşler olsa da son araştırmalarda erken dönemde yapılmasının faydası olduğu görüldü. Kızgınlık sonrasında yaptırmanızda bir sakınca bulunmuyor. Gereken kan tahlilleri ve muayene ardından dostunuzun operasyonu gerçekleştirilebilir.
 
 

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?