HepiSorKategori: Davranış7aylık kedimiz çok agresif. Sürekli tıslayıp saldırıyor
Betül 2 sene önce sordu

Merhabalar
Lokum isminde 7 aylık 3 kilogram threecolor kediye sahibim. 1 buçuk aylıkken sahiplendik. O zamandan beri evde bizimle. Hiç bir hayvanla sosyalleşmedi Temasa geçmedi . Son birkaç gündür bizi tedirgin eden davranışları var. Suyunu tamamen yerlere döküyor. Sevmek için kucağımıza aldığımızda hemen kızıyor ve bize tıslayıp saldırıyor. Bebekliğinden beri ısırma huyu vardı yalnız sadece üzerine gittiğimizde ya da oyun oynarken ısırırdı. Şu anda kendisine dokunmamıza hiç tahammülü yok direkt olarak çok hırslı bi şekilde ısırıyor. İnanılmaz agresif. Ne yapmamız gerekir bu durum neden olabilir ?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Eğer önceden de bu kadar aşırı olmamak kaydıyla bu tarz davranışlar gözlemliyorsanız sosyalleşme dönemindeki yetersiz iletişim nedeniyle görülüyor olabilir. Özellikle ısırma ve tırmalama şeklindeki oyunlarında sizin önleyici rol oynamamanız sebebiyle kediniz bu şekilde alışmış olabilir.

Ancak kedinizde aniden gelişen bir agresif davranış var ise bunun klinik açıdan değerlendirilmesi gerekebilir. Bunun dışında gördüğünüz davranışlar bazen sağlık problemlerinin de tetiklediği bir durum olabilir. 
 
Eğer kediniz saldırma öncesinde kulaklarını geriye yaslıyor, büyüyen göz bebekleri, kuyruğunu da hızla sallıyorsa bunlar agresyon davranışlarıdır. Eğer kedinizi tedirgin eden yada korkutan bir sebep varsa o an saldırma davranışında bulunabilir. Kedinizi huzursuz eden yada tetikleyen bir neden olabilir ve bunu keşfetmeniz önemlidir.
 
Aynı zamanda alanını işaretleme davranışları gösteriyorsa, idrar püskürtüyorsa bu alanı ile ilgili problemlerden dolayı olabileceğini işaret eder. Özellikle yoğun ve kalabalık ofis ortamında kedinize ait bir yuva problemi çözebilir. Ona ait bir alan olması ve bolca oyun oynamanız agresifliğini azaltabilir. 
 

Bir diğer taraftan da kedi nanesi içeren oyuncaklar ve tırmalama tahtaları faydalı olabilir. Özellikle kedi nanesi yatıştırıcı özelliğe sahiptir ve bu tarz davranışlarda denenebilir. Veteriner kliniklerinde bulabileceğiniz doğal karışımlar da kullanılabilir. Davranış problemleri genel çapta değerlendirilmesi gereken durumlardır. Bu konuda eğer çözüm bulamazsanız bir uzman veteriner hekim ile çalışabilirsiniz.
 

Geçmiş olsun

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?