HepiSorKategori: Davranış8 aylık kedim yatağıma tuvaletini yapıyor
frktna1 2 sene önce sordu

Kedim 8 aylık. 2 gündür benim yatağıma az az işiyor ve tuvalete girip çıkıyor. Neden yapıyor olabilir

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Bahsettiğiniz problemin bir kaç farklı sebebi olabilir. İdrarını yaparken bir zorlanma , az miktarda yapma , sık sık kabına gitme gibi bir davranış görmüyorsanız kedinizin bir sağlık problemi olmayabilir. Kum kabının temiz olmaması, yeterince ilgilenmemiş olmanız, temizlikte çamaşır suyu vb. ürünler kullanmanız da bu davranışı tetikleyebilir. Bununla birlikte kızgınlığa giren kedilerde de bu tarz davranışlar görebiliyoruz.
 
Eğer kedinizin kıgınlıkta olduğunu düşünüyorsanız bu sürecin başladıktan sonra sürekli döngü halinde devam edeceğini ve çeşitli dış etkenler ile tetiklenebileceğini belirtmeliyim. Çözüm ise tahmin ettiğiniz gibi kedinizin kısırlaştırılmasıdır Kedinizin kısırlaştırılması için öncelikle kızgınlığın tamamen geçmiş olması gerekir.Bu doğal bir süreçtir ve davranışlarını tam anlamıyla kontrol altında tutmak mümkün değildir. Ancak bu konuda yarar sağlayabilecek bazı öneriler sunabiliriz.
 

  • Kızgınlık döneminde bu belirtileri hafifletmek için daha fazla egzersiz ve oyuna teşvik ederek dostunuzun yorulmasını sağlayabilirsiniz.
  • Ayrıca pencere ve balkon gibi alanlardan diğer kedileri görmesini engelleyebilirsiniz.
  • Bazı durumlarda sıcak su torbaları belirtilerin kontrol altında tutulmasında fayda sağlayabiliyor.
  • Kedinizin kumunu temiz tutmanız önemlidir, bu süreçte koku işaretlemesi tetikleyici olabiliyor.
  • Ayrıca bitkisel bir çözüm olarak kedi nanesi kullanabilirsiniz. Farklı şekillerde kullanılabilen kedi nanesi kedilerin davranış kontrolünde etkili olabiliyor.

 
Kısırlaştırma için çeşitli görüşler olsa da son araştırmalarda erken dönemde yapılmasının faydası olduğu görüldü. Ayrıca kızgınlığa girmeden yapılan operasyonların sonrasında kızgınlık davranışlarının kısırlaşma sonrasında da görülme oranının düştüğü araştırma sonucuyla kanıtlanmıştı. Tabi ki kızgınlık sonrasında da yaptırmanızda bir sakınca bulunmuyor. Gereken kan tahlilleri ve muayene ardından dostunuzun operasyonu gerçekleştirilebilir.
 
Görüşmek üzere 

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?